Remembered 2766
Aunt bought 6 identical mugs and one coffee pot. She paid €60 in total. A teapot was more expensive than one mug but cheaper than two mugs. Auntie remembered that all the prices were in whole euros. How much € was one mug, and how much was a kettle?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
Do you solve Diofant problems and are looking for a calculator of Diofant integer equations?
Do you solve Diofant problems and are looking for a calculator of Diofant integer equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Related math problems and questions:
- Expensive 4338
He bought a T-shirt, a tie, and a shirt. The tie was three times cheaper than the shirt, and the T-shirt was 70 CZK more expensive than the tie. He paid a total of 470 CZK. How much did he pay for a tie, a T-shirt, and a shirt?
- President's 5862
For the opening ball of the season, the president's wife bought a necklace with a bracelet for 768 euros. How much did the necklace cost, and how much did the bracelet cost if the bracelet was 40% off a) cheaper, b) more expensive than the necklace?
- Expensive 82986
Mom bought three cakes at the pastry shop. The first cost 72 crowns. The second was a quarter cheaper than the first. The third dessert was a third of the total price of all three desserts. By how many crowns was the third dessert more expensive than the
- Waffle, bar
Jarmila bought a wafer, a bar, and a chocolate bar. She paid 38 Sk. The bar was 8 Sk more expensive than the wafer, and the chocolate bar was four times more expensive than the wafer. How much did the wafer, bar, and chocolate bar cost?
- Expensive 19583
Zuzka and Katka bought skis. Zuzkyně was 25% more expensive than Katkiny. How much more were Katka's skis cheaper than Zuzka's?
- Apples
Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg, Jonathan, and how much Golden?
- Chocolate 10
Anička bought three identical chocolates. Tonda bought 5 identical chocolates. Tonda paid 8 euros more than Anička. How much did one chocolate cost?