Hrnčeky

Teta kúpila 6 rovnakých hrnčekov a jednu kanvicu na kávu. Spolu zaplatila 60€. Kanvica bola drahšia ako jeden hrnček, ale lacnejšia ako dva hrnčeky. Teta si pamätala, že všetky ceny boli v celých eurách. Koľko € stál jeden hrnček a koľko kanvica?

Správny výsledok:

a =  8 eur
b =  12 eur

Riešenie:

a=1;b=6061=54 a=2;b=6062=48 a=3;b=6063=42 a=4;b=6064=36 a=5;b=6065=30 a=6;b=6066=24 a=7;b=6067=18 a=8;b=6068=12 OK a=9;b=6069=6 



Budeme veľmi radi, ak nájdete chybu v príklade, pravopisné chyby alebo nepresnosť a ju nám prosím pošlete. Ďakujeme!






Zobrazujem 0 komentárov:
avatar




Tipy na súvisiace online kalkulačky
Máte lineárnu rovnicu alebo sústavu rovníc a hľadáte jej riešenie? Alebo máte kvadratickú rovnicu?
Riešite Diofantovské problémy a hľadáte kalkulačku diofantovských celočíselných rovníc?

 
Odporúčame k tejto úlohe z matematiky si pozrieť toto výukové video: video1   video2   video3   video4

Ďaľšie podobné príklady a úlohy:

  • Diofant 2
    1diofantos Je rovnica   ? riešiteľná na množine celých čísel Z?
  • Diofantovská rovnica
    diofantos V množine celých čísel (Z) riešte rovnicu: ? Výsledok zapíšte ako násobok celočíselného parametra ?,(parameter t = ...-2,-1,0,1,2,3... ak má rovnica nekonečne veľa riešení)
  • Darčeky
    penize_14 Katka išla kupovať darčeky pre svoje 3 kamarátky. Za darček pre Kristínku zaplatila 1/4 zo svojich úspor. Za polovicu zo zvyšných peňazí kúpila darček Miške. Za darček pre Martu zaplatila 8€. Koľko stáli všetky darčeky pre Katkine kamarátky spolu? A koľko
  • Teta Heda
    pin_3 Teta Heda ma rada hlavolamy, ale uz jej nesluzi památ.4miestny kod na mobile zvolila takto: Zakodovala svoje meno podla poradia pismen v abecede (A=1 B2 C3 D4 E5 F6 G7 H8 I9 ) medzi cislice vsunula jednu operaciu nasobenia a vysledok nasobenia pouzila ako
  • Jablká a hrušky
    banan Jablká stoja 50 centov kus, hrušky 60 centov kus, banány lacnejšie ako hrušky. Babicka kúpila 5ks ovocia, bol tam len jeden banán a zaplatila 2 eurá 75 centov. Koľko bolo jabĺk a koľko hrušiek?
  • Kytice 2
    tulipany Simona natrhala v záhrade 63 tulipánov a uviazala z nich dvojfarebné kytice pre svoje priateľky. Tulipány boli iba červené a biele. Do každej kytice dala rovnako veľa tulipánov, pričom tri z nich boli vždy červené. Koľko mohla Simona odtrhnúť' bielych tul
  • Krajčírka 2
    krajcirka_1 Krajčírka kúpila dva druhy látok v celých metroch. Jednu po 50 Sk a druhú po 70 Sk. Koľko kúpila z každej látky, keď spolu platila 1540 Sk?
  • 7. príklad - riešky
    oriesky Vstupenky na show stáli nejaký celočíselný počet, väčší ako 1. Navyše platilo, že súčet ceny detskej a dospeláckej vstupenky, rovnako ako ich súčin, bol mocninou prvočísla. Nájdite všetky možné ceny vstupeniek.
  • Lístky do kina
    tickets_1 Alena kupovala lístky do kina pre dve skupiny spolužiakov. Pre prvú skupinu kúpila 7 lístkov na 1.miesto a 5 lístkov na 2.miesto a zaplatila 62Kč. Pre druhú skupinu kúpila 11 lístkov na 1.miesto a 4 lístky na 2.miesto a zaplatila 82Kč. Koľko korún stál lí
  • Nohy
    zidle V miestnosti sú štvornohých stoličky, Trojnohé verpánky a všetky sú obsadené ľuďmi (po jednom). Spočítali som všetky nohy v miestnosti a bolo ich celkom 39. Koľko je tam stoličiek, verpánků a ľudí?
  • Sliepky a zajace
    pipky Na dvore boli sliepky a zajace. Spolu mali 60 hláv a 158 nôh. Koľko bolo sliepok a koľko zajacov?
  • Cukor - kváder
    kocky_cukor Pejko dostal od svojho pána kváder zložený z navzájom rovnakých kociek cukru, ktorých bolo najmenej 1000 a najviac 2000. Pejko kocky cukru odjedal po jednotlivých vrstvách-prvý deň odjedol jednu vrstvu spredu,druhý deň jednu vrstvu sprava a tretí deň jedn
  • Za dňa
    makak Údržbár sa zaviazal, že urobí opravárske práce v závode za 25 dní. Práce však bolo potrebné skrátiť, a preto si pribral pomocníka. Spolu urobili všetky opravy za celé dni. Ako dlho by trvala práca pomocníkovi?
  • Škola
    ziaci_6 Na školu chodí menej ako 500 žiakov. Keď sa zoradia do dvojíc, zostane 1. Rovnako tak pri zoradenie do 3, 4, 5 i 6. Až po zoradení po siedmich neostane ani jeden žiak. Koľko žiakov chodí na školu?
  • Mince
    ticket_mashine V automate na predaj cestovných lístkov bolo spolu sto mincí. Boli to iba 20 a 50 centové mince. Suma bola spolu 29 eur a 60 centov. Koľko bolo v automate ktorých mincí?
  • Nákup
    cart Mamička kúpila 5 krabíc mlieka a 7 kg zemiakov a platila celkom 147 Kč. Teta kúpila 7 krabíc mlieka a 3 kg zemiakov a zaplatila 131 Kč. Aká je cena 1 krabice mlieka a 1 kg zemiakov? Koľko Kč by dohromady ušetrili, keby nakúpili v supermarkete, kde majú ro
  • Jablká
    jablka_14 Zuzana kúpila 3 kg jabĺk odrody Jonathan. Potom si všimla, že jablká Golden sú o 3 Sk za kilogram lacnejšie. Tak ich kúpila 2 kg. Za jablká zaplatila celkom 109 Sk. Koľko stál 1 kg Jonathanom a koľko 1 kg Golden?