Blueberries

Adéla sells blueberries for 50 CZK/1 l, Zdeněk sells 1 kg of blueberries for 75 CZK. Which of them sells irritants if 1 liter of blueberries weighs 650 g?

Result

x = (Correct answer is: A) Wrong answer

Step-by-step explanation:

m=650 g kg=650/1000  kg=0.65 kg q=1/m=1/0.65=2013=17131.5385 l/kg  c1=50 q=50 1.5385=100013=76121376.9231 Kc/kg c2=75 Kc/kg c1>c2  x=A



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar




Tips to related online calculators
Do you know the volume and unit volume, and want to convert volume units?
Do you want to convert mass units?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Potatoes
    potatoes Could 446 tons of potatoes (ρ = 771 kg/m³) fit in a warehouse with a volume of 699 m³?
  • Sweets
    Caramelos We want to prepare 5 kg of sweets for 150 CZK. We will mix cheaper candy: 1 kg for 120 CZK and more expensive candy: 1 kg per 240 CZK. How much of these two types of candy is necessary to prepare this mixture?
  • Mr. John
    jabka Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold after 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150
  • Apples
    apples Mr. Vesely give to the market his own 48 kg of apples, 40 kg from Mr. Kovar and 72 kg of Mr. Novak. Grossed a total of 1,920 CZK. How must divide income money for apples?
  • Mixture of coffee
    cofee They have to prepare a mixture of coffee in packing centres so that 1 kg costs 240 CZK. There are two types of coffee in stock at the price of 220 CZK per 1 kg and 300 CZK per 1 kg. How many kilograms of each species need to be mixed to prepare 50 kg of t
  • Concert
    freddie-mercury On a Concert were sold 150 tickets for CZK 360, 235 tickets for 240 CZK and 412 for 180 CZK. How much was the total revenues for tickets?
  • The kitchen
    tiles2 The kitchen has the shape of a square with a side of 5 m. We place linoleum on the floor, the price of which is 450 CZK per 1 m2. The glue costs 750 CZK. How much do we pay in total?
  • Candy
    bonbons The price for 1kg of more expensive candy is 125 CZK. The price for 1kg of cheaper candy is 100 CZK. We make two different blends of candy. And now. The second blend contains 2kg of more expensive candy and several kg of cheaper candy. The price per 1 kg
  • Wood
    timber Wood contains 12% water. 1 m3 of wood weighs 650 kg. How many liters of water it contains?
  • Bonbons 2
    bonbons Kilo sweets will cost 260 CZK. The first type has a price per 320 kg, the second type 240 CZK per kg. How many kilos of both kinds of sweets need to prepare a 35 kg mixture ?
  • Bonbons
    bonbons Create a mixture of 50 kg of candy on price 700Kč. Candies has prices: 820Kč, 660Kč and 580Kč. Use cross rule.
  • Candies
    zele-bonbony The price for 1 kg of more expensive candies is 125 CZK. The price for 1 kg of cheaper candy is 100 CZK. We mix two different mixtures of candy. A) The first mixture contains 2 kg more expensive and 0.5 kg cheaper candy. Calculate the price for 1 kg of th
  • City market
    vaha Apples were sold at contractual prices at the city market. Calculate the average price of 1 kg of apples sold: Stand, Sale kg, Price CZK/kg 1 325 6.20 2 194 7.00 3 258 6.50 4 870 5.90 5 275 6.40
  • Gasoline
    fuel_pump2 How many liters of gas is in the tank if its weight 15.4kg. Specific density of gasoline is 770kg/m3.
  • Coffee
    arabica_robusta Coffee merchant has coffee robusta and arabica species. 1 kg Robusta worth 450 CZK, Arabica 1 kg is 300 CZK more expensive. Calculate how many kilograms of Robusta and Arabica will need to produce 30 kg of the mixture so that the mixture cost is 490 CZK p
  • One deci
    vino Wine 0,375 l costs 2040 CZK. How much does one dl cost?
  • Magelang
    riso Victims of the cold lava flood disaster in Magelang received donations of 315 sacks of rice. Each sack weighs 50 kg. The rice was distributed equally to 350 families. Each family gets a share of rice as much as …. kg