Fresh juice

The seller offers fresh-squeezed juice, which the customer either pours into his own containers or sells in liter plastic bottles, which the customer buys from him.
A liter of juice costs 40 CZK more than a bottle.
There is no charge for turning the juice into your own container.
When you buy 6 liters of juice, you will pay CZK 312, including a surcharge for 6 bottles.

1) Calculate in CZK how much you will pay for 5 liters of juice in bottles purchased from the seller.
2) Calculate what percentage of the total price of juice purchased in plastic bottles is the purchased bottle's value.
Round the result to one decimal place
3) Calculate in CZK how much you will pay for 6 liters of juice poured into your own container.

Correct answer:

a =  260 Kc
b =  11.5 %
x =  276 Kc

Step-by-step explanation:

 c=40+o 6c+6o=312  c=40+o 6 c+6 o=312  co=40 6c+6o=312  c=46 o=6  a=5 (c+o)=5 (46+6)=260 Kc
b=100 oo+c=100 66+46=15013=11.5%
x=6 c=6 46=276 Kc



We will be pleased if You send us any improvements to this math problem. Thank you!



avatar




Tips to related online calculators
Our percentage calculator will help you quickly calculate various typical tasks with percentages.
Do you have a system of equations and looking for calculator system of linear equations?
Tip: Our volume units converter will help you with the conversion of volume units.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Milk
    cow There were 22 liters of milk in three containers. There was 6 liters more in the first container than in the second. After pouring 5 liters from the first container into the third container, the same quantity of milk is in the second and third container.
  • Tea blend
    teas Tea blends are maked from two kinds of tea. In standard tea mixture are two teas in the ratio 1:3 and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture are weighing two teas in the ratio 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of more expensive
  • Pupils at cinema
    tickets_1 Alena bought movie tickets for two groups of pupils. The first group purchased 7 tickets for 1st and 5 tickets for 2nd place and she pay 62Kč. For the second group bought 11 tickets for 1st and 4 tickets for 2nd place and pay 82Kč. How much was the ticket
  • Buing
    buying Brother got to buy 240 CZK and could buy for 1/8 what he wanted. Could he pay the rest of the purchase for 200 CZK?
  • Bottles
    flasa_1 The must is sold in 5-liter and 2-liter bottles. Mr Kucera bought a total of 216 liters in 60 bottles. How many liters did Mr. Kucera buy in five-liter bottles?
  • Mixture of nuts
    vahy2 The mixture of nuts should be prepared from almonds, peanuts and cashew nuts ratio 1: 2: 3 (respectively). The price of almonds is 150 CZK/kg, the price of peanuts is 140 CZK/kg and the price of cashew nuts is 180 CZK/kg. The price of the mixture is deter
  • Concert
    freddie-mercury On a Concert were sold 150 tickets for CZK 360, 235 tickets for 240 CZK and 412 for 180 CZK. How much was the total revenues for tickets?
  • Pension or fraud
    dochodca_icon Imagine that your entire working life working honestly and pay taxes and to Social Insurance (in Slovakia). You have a gross wage 900 Euros, you pay social insurance (you and your employer) monthly € 288 during 41 years and your retirement is 405 Eur
  • The kitchen
    tiles2_1 The kitchen has the shape of a square with a side of 5 m. We place linoleum on the floor, the price of which is 450 CZK per 1 m2. The glue costs 750 CZK. How much do we pay in total?
  • 3 goods
    3veci Ms. Beránková bought in the shop 3 goods. Total paid for the purchase was 248 CZK. The first thing was 112 CZK and second 101 CZK. How much was the third thing?
  • Mr. John
    jabka Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold after 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150
  • Sweets
    Caramelos We want to prepare 5 kg of sweets for 150 CZK. We will mix cheaper candy: 1 kg for 120 CZK and more expensive candy: 1 kg per 240 CZK. How much of these two types of candy is necessary to prepare this mixture?
  • Motel
    motorest Three different dinners A, B, C are served in the motel. Three 20 members went to motel. Group 1 ordered dinners: A 20 members and their average dinner price in the group was CZK 200. From Group 2, they ordered a A: 10 persons, B 10 dinners, and their ave
  • Three friends
    money_19 Three friends divided the profit 104,650 CZK, so that for every 4 CZK, which got the first friend equals 5 crowns for second and for every 9 CZK, which got the second equals 16 CZK for third. Question: Who got the most and how much.
  • Coins
    mince_13 The boy collected coins with value 5 CZK and 2 CZK when he had 50 pieces saved 190 CZK. How many he has each type of coin?
  • Sales off 2
    lcd_1 Computer monitor sold for 8400 CZK in March. In April, dealer price decreased by 798 CZK. Calculate the percentage by which the price was reduced.
  • Two water containers
    watertank In the first container, there are 200 m3 of water and in the second 40 m3. The first container will flow down at a rate of 10 m3 water per hour. At the same time flows to the second rate of 5 m3 per hour. After how many hours there will be three times les