Fruits

For the price of one pineapple, I will buy two oranges. For the price of three oranges, I will buy four apples. I will buy 6 bananas for the price of three apples. What is the price of one banana if I pay 1 euro for one pineapple?

Correct result:

B =  0.1875 Eur

Solution:

A=1 Eur 1 A=2P P=A/2=1/2=12=0.5 Eur  3P=4J J=3/4 P=3/4 0.5=38=0.375 Eur  3J=6 B B=3/6 J=3/6 0.375=316=316 Eur=0.1875 Eur



We would be pleased if you find an error in the word problem or inaccuracies and send it to us. Thank you!



Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Need help calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Fruits
    jablka_15 Amy bought a basket of fruits 1/5 of them were apples,1/4 were oranges, and the rest were 33 bananas. How many fruits did she buy in all?
  • The fish
    fish The fish vendor sells 1/7 kilos of bangus for 66.2 euro. If you will buy 9 2/8 kilos of bangus, how much will cost?
  • Fruits 2
    melon An apple costs 7p and a melon costs seven times more. How much will 6 apples and 2 melons cost
  • Mr. John
    jabka Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold after 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150
  • Percentages
    money_14 What is 1/3 of $821.43?
  • Equivalent fractions 2
    plusminus_1 Write the equivalent multiplication expression. 2 1/6÷3/4
  • Max vs Sharon
    meter_3 Max is 1 1/2 times as tall as Sharon. Alan is 4 1/3 feet tall. If Alan is 6 inches taller than Sharon, how tall is Max?
  • Cents no more
    cent Janko bought pencils for 35 cents each. Neither he nor the salesperson had small coins just a whole € 1 coin. At least how many pencils had to buy to pay for the whole euros?
  • Gold fabric
    gold Katy and her girlfriends went to the store to buy supplies to make a costume for Katy's school play. They needed 7 ½ meter of gold fabric. If each meter costs 3.4 USD, how much will 7 ½ meters cost?
  • Buing
    buying Brother got to buy 240 CZK and could buy for 1/8 what he wanted. Could he pay the rest of the purchase for 200 CZK?
  • To improper fraction
    fractal_15 Change mixed number to improper fraction a) 1 2/15 b) -2 15/17
  • Divide 11
    plusminus_1 Divide the product of 4 and 5/8 by 1 1/2. Write your answer as a mixed number.
  • Money borrow
    stur Ms. Kate wants to borrow € 2,000. The company A will borrow ten installments of 240 euros and the first two months does not pay anything. Company B it their position in 12 installments of € 210. Which company has the more favorable interest rate for Ms. K
  • Quotient 3
    fractal_5 If the quotient of 8/13 and 2 is subtracted from the product of 1 3/4 and 8/21, what is the difference?
  • Tablespoon of salt
    vaha Mrs. Monika uses 3/4 tablespoon of salt for every kilogram of ground pork. How many table spoons of salt will she use for 3 1/2 kilograms of ground pork?
  • Divide money
    zlomky Divide 1200 USD at a ratio of 1:2:3:4:5:6:9:10
  • Land cost
    tatrka The land is worth 33295 CZK. 1st owner has 5/15, 2nd owner has 4/15, 3rd owner has 1/5 4th owner has 1/5. How much CZK each of them will receive?