Fruits

For the price of one pineapple, I will buy two oranges. For the price of three oranges, I will buy four apples. I will buy 6 bananas for the price of three apples. What is the price of one banana if I pay 1 euro for one pineapple?

Correct answer:

B =  0.1875 Eur

Step-by-step explanation:

A=1 Eur 1 A=2P P=A/2=1/2=12=0.5 Eur  3P=4J J=3/4 P=3/4 0.5=38=0.375 Eur  3J=6 B B=3/6 J=3/6 0.375=316 Eur=0.1875 Eur



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar




Tips to related online calculators
Need help to calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Fruits
    jablka Amy bought a basket of fruits 1/5 of them were apples,1/4 were oranges, and the rest were 33 bananas. How many fruits did she buy in all?
  • The cost 2
    apples The cost of 5 apples is $3.45  and 5 oranges is $1.23. If Rachel buys one apple and one orange, then how much must she pay?
  • The fish
    fish The fish vendor sells 1/7 kilos of bangus for 66.2 euro. If you will buy 9 2/8 kilos of bangus, how much will cost?
  • Bananas plantation
    banan Ashok Rao planted bananas on 2/7 th of his field on his 21 acers. What is the area of the bananas plantation?
  • Fruits 2
    melon An apple costs 7p and a melon costs seven times more. How much will 6 apples and 2 melons cost
  • A man 3
    pears A man buys a box of fruits containing 286 fruits out of these 1/2 are apples and the rest are pears. 4/13 of the pears are rotten. He sells the good pears at rupees 4 1/11 each. How much money does he receive on selling the good pears?
  • A shopkeeper 3
    apples A shopkeeper sells 8 1/3 kg, 10 1/4 kg and 11 1/5 kg of apples on 3 consecutive days. What is the total weight of apples sold?
  • Mr. John
    jabka Mr. John wants to buy winter apples Spartan. There are two ways to buy: 1) buy apples at the marketplace, where 1 kg costs 15 CZK. 2) Bring the car to the agricultural farm, where the apples are sold after 9 CZK per kilogram. However, he must pay CZK 150
  • Equivalent fractions 2
    plusminus Write the equivalent multiplication expression. 2 1/6÷3/4
  • Fraction of a Number
    fractal If 1/2 of 1/3 of 1/4 of 1/5 of a number is 2.5. what is the number?
  • Cents no more
    cent Janko bought pencils for 35 cents each. Neither he nor the salesperson had small coins, just a whole € 1 coin. At least how many pencils had to buy to pay for the whole euros?
  • Living room 3
    koberec Pearl wants to buy carpet to cover her whole living room, except for the tiled floor. The tiled floor is 7 1/2 ft by 3 1/4 ft. Find the area the carpet needs to cover.
  • Percentages
    money What is 1/3 of $821.43?
  • Buing
    buying Brother got to buy 240 CZK and could buy for 1/8 what he wanted. Could he pay the rest of the purchase for 200 CZK?
  • Gold fabric
    gold Katy and her girlfriends went to the store to buy supplies to make a costume for Katy's school play. They needed 7 ½ meter of gold fabric. If each meter costs 3.4 USD, how much will 7 ½ meters cost?
  • Money borrow
    stur Ms. Kate wants to borrow € 2,000. Company A will borrow ten payments of 240 euros and the first two months do not pay anything. Company B borrows in 12 payments of € 210. Which company has the more favorable interest rate for Ms. Kate?
  • Max vs Sharon
    meter Max is 1 1/2 times as tall as Sharon. Alan is 4 1/3 feet tall. If Alan is 6 inches taller than Sharon, how tall is Max?