Ceny ovocia

Za cenu jedného ananásu kúpim dva pomaranče. Za cenu troch pomarančov kúpim štyri jablká. Za cenu troch jabĺk kúpim 6 banánov. Akú cenu má jeden banán, ak za jeden ananás zaplatím 1 euro?

Správny výsledok:

B =  0,1875 Eur

Riešenie:

A=1 Eur 1 A=2P P=A/2=1/2=12=0.5 Eur  3P=4J J=3/4 P=3/4 0.5=38=0.375 Eur  3J=6 B B=3/6 J=3/6 0.375=316=316 Eur=0.1875 Eur



Budeme veľmi radi, ak nájdete chybu v príklade, pravopisné chyby alebo nepresnosť a ju nám prosím pošlete. Ďakujeme!






Zobrazujem 0 komentárov:
avatar




Tipy na súvisiace online kalkulačky
Potrebujete pomôcť spočítať, vykrátiť či vynásobiť zlomky? Skúste našu zlomkovú kalkulačku.

Na vyriešenie tejto úlohy sú potrebné tieto znalosti z matematiky:


 
Odporúčame k tejto úlohe z matematiky si pozrieť toto výukové video: video1   video2

Ďaľšie podobné príklady a úlohy:

  • Pri výmennom
    banan Pri výmennom obchode možno vymeniť 3 banány za 4 pomaranče a za 4 ananásy sa získa 9 banánov. Koľko pomarančov získame za jeden ananás?
  • Ovocie
    jablka_15 Anna si kúpila kôš s ovocím, z toho 1/5 jablká, 1/4 pomaranče a zvyšok je 33 banánov. Koľko kusov ovocia nakúpila celkovo?
  • Zelenina
    mrkva2 Mamka kúpila 4kg mrkvy po 1euro 30 centov a 3 kilogramy jablk po 2 eurá 10centov. Koľko zaplatila za mrkvu a jablká?
  • Ovocný
    banan Ovocný šalát je pripravený z pomarančov a banánov. Jeden kilogram pomarančov stojí po 30 Sk a jeden kilogram banánov 18 Sk. Koľko kilogramov banánov treba pridať k pol kilogramu pomarančov, aby vznikol ovocný šalát v cene 21 Sk za 1kg?
  • Jablká a hrušky
    banan Jablká stoja 50 centov kus, hrušky 60 centov kus, banány lacnejšie ako hrušky. Babicka kúpila 5ks ovocia, bol tam len jeden banán a zaplatila 2 eurá 75 centov. Koľko bolo jabĺk a koľko hrušiek?
  • Pomaranče
    pomaranc_2 Mamka rozdelila svojim trom deťom pomaranče v pomere 6:5:4. Dvom deťom dala 45 pomarančov. Koľko bolo všetkých pomarančov?
  • Jablká
    jablka Traja spolužiaci kúpili jablká. Peter kúpil 2 celé 1 tretinu kg, Jarko o 5 šestín kg menej ako Peter a Daniel 2krát toľko ako Peter. Koľko kg jabĺk kúpili chlapci spolu?
  • Pri nákupe
    pomaranc_1 Pri nákupe 3 kg jabĺk a 2 kg pomarančov zaplatíme 12 €. Pri nákupe 2 kg jabĺk a 4 kg pomarančov zaplatíme 16 €. Koľko stojí 1 kg jabĺk?
  • Pozemok
    tatrka Pozemok má cenu 33295 Kč. 1.majiteľ má 5/15, 2.majiteľ má 4/15, 3.majiteľ má 1/5 a 4.majiteľ má 1/5. Koľko každý z nich dostane Kč (českých korún)?
  • Penaženka
    mince_3 Ak máte v penaženke 18€ a 2/9miniete na nákup, koľko € vám ostane?
  • Kolieskové korčule
    korcule Lukáš si šetril na nové kolieskové korčule. Prvý mesiac ušetril tretinu z ich ceny, druhý mesiac štvrtinu, tretí mesiac polovicu zo zvyšku ceny a štvrtý mesiac 25 €. Koľko € stáli korčule?
  • Hrušky a pomaranče
    hrusky Je 3-krát toľko hrušiek ako pomarančov. Ak skupina detí dostane 5 pomarančov každý, nezostanú žiadne pomaranče. Ak rovnaká skupina detí dostane 8 hrušiek každý, zostane ešte 21 hrušiek. Koľko detí a pomarančov?
  • Jablká
    jablka Vždy keď je piatok, mama si zoberie 5 jabĺk. Piatok prebehol už 18 krát. Koľko jabĺk má mama ak vždy zjedla iba 1?
  • Obchodník 2
    jablone_10 Obchodník predáva jablká zo ziskom 20% za kilogram. Dnes sa rozhodol, že zníži cenu jabĺk o 10%. S akým ziskom predáva obchodník jablká dnes?
  • Cena lopty
    ball_f_1 Kolko stojí futbalová lopta ak 6/7 z ceny je 12 €
  • Triviálna
    jablone_3 Jožko má 10 banánov, Adam má 20 jahôd, koľko majú spolu kusov ovocia?
  • Kaleráb
    kalerab Cena jedného kalerábu vzrástla o 0,40 €. Počet kalerábov, ktoré môže zákazník kúpiť za 4 €, tak klesol o 5. Zistite v eurách novú cenu jedného kalerábu .