Pigs

A buyer said, "I want to buy 100 pigs for 100 denarii. An adult pig costs 10 denarii, a sow 5 denarii, two little piglets are worth 1 denarius. " How many pigs, sows and piglets could he buy for exactly 100 denarii?

Correct answer:

a =  1
b =  9
c =  90

Step-by-step explanation:

100=10a+5b+c/2 a+b+c=100  200=20a+10b+c 200=20a+10b+(100ab) 100=19a+9b  a=1=1
b=9=9
c=100ab=10019=90   Verifying Solution:  p1=10 a+5 b+c/2=10 1+5 9+90/2=100 p2=a+b+c=1+9+90=100



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar




Tips to related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
Do you solve Diofant problems and looking for a calculator of Diofant integer equations?

Related math problems and questions:

  • Apples investment
    jablka The merchant bought a certain amount of apples and paid 1 denarius for every 7 apples. The next day he sold all the apples for 1 denarius for 5 pieces and earned 12 denarii. How many apples did he originally buy and how many did he have to invest in this
  • Buing
    buying Brother got to buy 240 CZK and could buy for 1/8 what he wanted. Could he pay the rest of the purchase for 200 CZK?
  • Two pen
    pens Two pens and one notebook costs $56. One pen costs 1/5 of one notebook. How much is the one notebook?
  • Ladislav in Amsterdam
    jakob3 Laco went (was sent) to a conference in Amsterdam for a reward. The conference fee was € 2536. Calculate how many books Ladislav could buy at the price of 46 and 54 euros if he doesn't want to fill the whole home library, and he can buy only 52 books
  • Exchange € 100
    penize Find out how many ways you can exchange € 100 if you have an unlimited number of 50, 20, 10 and 5 euro banknotes. Use a method other than listing all options systematically.
  • Soccer balls
    futball_ball Pupils in one class want to buy two soccer balls together. If each of them brings 12.50 euros, they will miss 100 euros; if each brings 16 euros, they will remain 12 euros. How many students are in the class?
  • Diofant equation
    eq222 250x + 120y = 5640
  • Two math problems
    coins 1) The sum of twice a number and -6 is nine more than the opposite of that number. Find the number. 2) A collection of 27 coins, all nickels, and dimes, is worth $2.10. How many of each coin are there? The dime, in United States usage, is a ten-cent coin.
  • One hundred stamps
    stamp A hundred letter stamps cost a hundred crowns. Its costs are four levels - twenty tenths , one crown, two-crown and five-crown. How many are each type of stamps? How many does the problem have solutions?
  • Sales of products
    cukriky For 80 pieces of two quality products a total sales is 175 Eur. If the first quality product was sold for n EUR per piece (n natural number) and the second quality product after 2 EUR per piece. How many pieces of the first quality were sold?
  • Coins
    mince The boy collected coins with value 5 CZK and 2 CZK when he had 50 pieces saved 190 CZK. How many he has each type of coin?
  • Family party
    mini-torticky Anna has 5 €, Anezka has 4,60 € and for all the money they want to buy desserts for a family party. They decide between cakes and pinwheel: The pinwheel is € 0.40 more expensive than the cake, and the cakes can be bought for all the money by a third more
  • Unknown number 10
    num Number first increased by 30%, then by 1/5. What percentage we've increased the original number?
  • Stamps 2
    stamp Dennis spent 34.15 on stamps. The number of .56 is 10 less than four times of stamps bought for .41. How many of each stamp did he buy?
  • Pets in ZOO
    chicken The zoo have run for pets. They are chickens, pigs and cow. Altogether there has 20 heads and 60 feet. How many chickens and piglets are there?
  • Tea blend
    teas Tea blends are maked from two kinds of tea. In standard tea mixture are two teas in the ratio 1:3 and 40 g costs 42 CZK. In the premium tea mixture are weighing two teas in the ratio 1:1 and 50 grams costs 60 CZK. How much cost 10 grams of more expensive
  • TV competition
    test In the competition, 10 contestants answer five questions, one question per round. Anyone who answers correctly will receive as many points as the number of competitors answered incorrectly in that round. After the contest, one of the contestants said: We