Kilo candy

One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?

Correct result:

b =  0.3125 Eur

Solution:

c=10/1000=1100=0.01 Eur/gram b=c 250/8=0.01 250/8=516=516 Eur=0.3125 Eur



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Need help calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.
Check out our ratio calculator.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Next similar math problems:

  • Exchange rates
    penize_49 If the Canadian dollar appreciated by C$0.005 relative to the US dollar, what would be the new value of the Canadian dollar per US dollar? Assume the current exchange rate was US$1 = C$0.907.
  • Hour salary
    usd_8 You work for 4 hours on a Saturday and 8 hours on Sunday. You also receive a $50 bonus. You earn $164. How much did you earn per hour?
  • Natural gas in kWh
    plynomer Gas consumption for 2017 was 11,301 kWh I paid 532 € How much 1 m3?
  • Michal
    eura_17 Michal has 2.90 per hour. How much does he earn during the week of the summer job?
  • Two discounts
    mince_6 The MP4 player cost 960 CZK, the price was twice gradually reduced in the ratio 4: 3: 3/2. How much did the player cost after the second discount?
  • Tennis balls
    tenis Can of tennis balls contains 3 balls per can and cost $7 how much will it cost for 36 tennis balls?
  • Parcel 4
    usd_3 To send a parcel by messenger within city limits costs 60 cents for the first pound and 48 cents for each additional pound. What is the cost, in cents, of sending a parcel weighing p=4 pounds?
  • Twelve
    stromy_9 Twelve students work on a week forestry brigade. One hundred spruces will receive x CZK, one hundred pine y CZK. How many receive each one students did in one day if they planted a total of 25,000 spruces per week and 30,000 pine trees? Express by express
  • Babysitting
    babysitting The amount that Susan charges per hour for babysitting are directly proportional to the number of children she is watching. She charges $4.50 for 3 kids. How much would she charge to babysit 5 kids?
  • Trio ratio
    minca Hans, Alena and Thomas have a total of 740 USD. Hans and Alena split in the ratio 5: 6 and Alena and Thomas in the ratio 4: 5. How much will everyone get?
  • Six workers
    workers Six workers earned a total of CZK 12,600 per week on the construction site (5 working days). How much do 7 workers earn in 10 days with the same daily average salary?
  • Composite ratio
    penize_49 Jakub, Aneta, and Lenka divided 1342 USD in the ratio 5/2: 3/10: 1/4. How much did Lenka take?
  • Three 43
    penize_49 Three brothers inherited a cash amount of 62,000, and they divided it among themselves in the ratio of 5:4:1. How much more is the largest share than the smallest share?
  • Supermarket
    vaha_17 In a local supermarket, 3/5 kilogram of squid costs 156.00. How do 4 kilograms of squid cost?
  • Apples
    jablka_17 School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  • One deci
    vino_2 Wine 0,375 l costs 2040 CZK. How much does 1 dl cost?
  • Pamela
    penize_48 Lara Pamela spends her salary of 3000 for food, clothing, recreation and savings, which are in the ratio of 48:20:15:37, respectively. How much does he spend for savings?