Bottles 6527
Five boxes of fish and three bottles of drink cost 276 CZK, three boxes of fish and two bottles of drink cost 176 CZK, and two boxes of fish and one drink bottle cost 176 CZK. Thus, we pay 276 CZK for two boxes of fish and one drink bottle.
Correct answer:
Tips for related online calculators
Do you have a system of equations and are looking for calculator system of linear equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Expensive 82581
Five bottles of white wine and six bottles of red wine cost 1410 CZK. A bottle of red wine was CZK 15 more expensive than a bottle of white wine. How many crowns will we pay for two white and two red wine bottles? - Expensive 4478
Five liters of white wine and six liters of red wine cost 432 CZK. One liter of red wine is CZK 6, which is more expensive than one liter of white wine. Thus, we pay CZK 6 for one liter of white wine and CZK 6 for one liter of red wine. - I bought
I bought two bottles of alcohol and two sanitizers for 126 pesos. How much is a bottle of alcohol if the cost of alcohol is five times the cost of sanitizer? - Ava bought
Ava bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $2.71 and a 4-pack of juice bottles. The total cost before tax was $6.75. Write and solve an equation that can be used to determine juice cost, how much each bottle of juice cost
- Concentrate 18043
Fruit juice concentrate is sold in two-liter bottles. It is diluted with water in a ratio of 1:9. a) determine how to prepare 5 liters of fruit drink from concentrate and water. b) How many liters of fruit drink can be prepared from a full bottle of fruit - I bought 2
I bought two bottles of alcohol and two sanitizers for Php126. How much is a bottle of alcohol if the cost of alcohol is five times the cost of sanitizer? - On the 4
On the way to play disc golf with his two boys, Mr. Smith purchases three muffins and two water bottles, totaling $9.75. The following week he only had Asher with him, so he bought two muffins and one bottle of water totaling $6.00. What is the cost of on