Shopping trips
Luke bought some fresh produce. He picked up two oranges and three bananas. The cost of Luke's shopping was $18. Georgia also went to the same shop and bought five oranges and seven bananas. The cost of Georgia's shopping was $44.
Write and solve a system of linear equations to represent the two shopping trips. Find the cost of one orange and one banana.
Write and solve a system of linear equations to represent the two shopping trips. Find the cost of one orange and one banana.
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Fruits
(I) bought three apples, two oranges, four pears and five bananas, which in total cost £3.73. (i) I bought twenty one apples, no oranges, eight pears and fifteen bananas, which in total cost £7.57. (i) I bought one apple, eighteen oranges, fourteen pears
- Shopping
Lucy bought some fruit. She spent $15.50 for apples, $12.75 for oranges, and $8.25 for bananas. She paid the clerk with two twenty-dollar bills. How much change should she get back?
- Luke
Luke, Seth, and Anja have empty glasses. Mr. Gabel pours 3/6 cups of orange juice into Seth's glass. Then he pouts 1/6 cup of orange juice in Luke's glass and 2/6 cup of orange juice in Anja's glass. Who gets the MOST orange juice?
- Disassembled 5815
The children disassembled 48 bananas on the trip. Some children took 1 banana each, 6 children took 2 bananas each, and last, Anina was the only one who did not take even 1 banana. How many children were on the trip?
- Apples and pears
Apples cost 50 cents a piece, pears 60 cents a piece, bananas cheaper than pears. Grandma bought five pieces of fruit. There was only one banana, and I paid 2 euros 75 cents. How many apples and how many pears?
- Apple collecting
Luke, Peter, and Tibor compared how many kilograms of apples they had collected. They found that the arithmetic mean of what Luke and Peter collected was 10 kg larger than Tibor's contribution, and the arithmetic means of what Luke and Tibor collected was
- Apples and bananas
If you pay $11 for one apple and nine bananas and $7 for three apples and one banana, how much do an apple and banana cost?
- Strawberries 80646
Mom and grandma went shopping at the market. Mom bought 2 kg of strawberries and 3 liters of blueberries and paid 250 CZK. Grandma bought 1 kg more strawberries and 0.5 l fewer blueberries than mom and paid 45 CZK more than her. How much did 1 kg of straw
- Patel
Patel squeezed oranges so that his family could have fresh-squeezed juice for breakfast. He squeezed 4/17 cups from the first orange, 3/10 cups from the second orange, 9/20 cups from the third orange, 3/11 cups from the fourth orange, and 7/15 c
- Fruits
For the price of one pineapple, I will buy two oranges. For the price of three oranges, I will buy four apples. I will buy six bananas for the price of three apples. What is the price of one banana if I pay 1 euro for one pineapple?
- Andrew 2
Andrew and Chloe went shopping. Andrew spent $10 less than Chloe. If we let y represent how much Chloe spent, write an algebraic expression for how much Andrew spent
- Ava bought
Ava bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $2.71 and a 4-pack of juice bottles. The total cost before tax was $6.75. Write and solve an equation that can be used to determine juice cost, how much each bottle of juice cost
- Camel
Camel's owner wants to get out of the city into an oasis. He bought 3000 bananas, which he wants to sell in the oasis. However, an oasis from the city divided 1,000 kilometers of desert. Camel can carry up to 1000 bananas and eats one banana for every kil
- Shopping vegetables
John and his mother were shopping. My mother bought 2 kg of peaches and 5 kg of potatoes and paid CZK 173. The neighbor bought 3 kg of peaches and 4 kg of potatoes and paid CZK 186. How much did 1 kg of peaches and 1 kg of potatoes cost?
- A candle
A candle shop sells scented candles for $16 each and unscented candles for $10 each. The shop sells 28 candles today and makes $400. a. Write a system of linear equations that represents the situation. b. Solve the system to answer the questions: How many
- Diala
Diala bought some books in 2012, and then during 2013, she bought 3 times as many books as she bought in 2012. Diala bought 48 books during these two years. Make a diagram to represent the given. How many books did Diala buy each year?
- Toys
The toy shop sold the same number of balls for 62 CZK and skipping ropes for 34 CZK. Their income was 576 CZK. How many sold balls, and how many skipping ropes?