Two tariffs
You pay $20 and $0.05 per minute, and somebody else spends $15 and $0.25 per minute. How long would it take for both of you to spend the same amount?
Correct answer:

Tips for related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and are looking for its solution? Or do you have a quadratic equation?
Do you want to convert time units like minutes to seconds?
Do you want to convert time units like minutes to seconds?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
algebraUnits of physical quantitiesGrade of the word problem
Related math problems and questions:
- Simultaneously 82966
The tank with a volume of 15 hl has two inlets. One flows 5 liters per minute, the other 3 liters per minute. How long will it take for the tank to be filled with both inflows simultaneously?
- Two looms
On two looms of different performances, the desired amount of fabric can be woven in 6 hours when both are working simultaneously. On the first machine, this amount of fabric would be woven in 10 hours. How long would it take to weave on the second machin
- Calculation 7334
In a computer center, one computer would work 12 hours to solve a task, and another, more powerful, would solve the same task for 10.5 hours. If both computers work together, the calculation time would be reduced for a certain period. Calculate how long i
- Somebody
Somebody spend 5% of his wages on paying school fees. That is 800 shillings . How much does he earn?
- Inlet and outlet
The pool has a capacity of 50 hl. The inlet pipe flows in 1 minute 1.25 hl, and the waste pipe outlet drains the full pool in 50 minutes. How long will it take to empty the entire pool when both the inlet and outlet are opened simultaneously?
- Hectoliters of water
The pool has a total of 126 hectoliters of water. The first pump draws 2.1 liters of water per second. A second pump pumps 3.5 liters of water per second. How long will it take both pumps to drain four-fifths of the water simultaneously?
- Matilda
Matilda measures the perimeter of her bedroom to determine how many feet of the border she needs to go around the tops of the walls. Two walls are each 96 inches long, and two walls are each 3 yards long. She pays $30 for a border that costs $1 per foot.