Division + volume - math problems

Number of problems found: 89

  • Benhur
    water2 Benhur boiled 1 1/4 liters of water in a kettle. After 10 1/2 minutes he measured the water again. It had 3/4 liters left in the kettle. What is the amount of water that evaporates every minutes?
  • Gasoline fuel
    car You just drove you car 300 miles and used 40 gallons of gas you know that the gas tank on your car holds 12 1/2 gallons of gas if the gas you buy costs $2.50 per gallon what would you pay to fill one half of your tank?
  • A diesel car
    fuel A diesel car costs $2599 more than an unleaded petrol car and travels an average of 25,000km per year. Diesel petrol has a consumption rate of 7.4L per 100km and costs $1.39 per litre. Unleaded petrol has a consumption rate of 8.5L per 100km and costs $1.
  • Millilitres
    fuel A 30 millilitre bottle of special fluid costs $50. How much does one millilitre of this fluid cost?
  • The cost 3
    fuel The cost of 2 ¾ litres of petrol is Rs 250 ½. What is the cost of 1 litre of petrol?
  • The cola
    flasa Leif, Leslie, Lorenzo, and Noah have 2 quarts of cola.  They want to share it equally.  How many quarts of cola will each of them get?
  • I have
    water2 I have 1/5 of an ounce of water left. I separate the water equally into two cups. How many ounces of water are in each cup?
  • Paula
    painter Paula is painting six doors that are all the same size. She used 2 liters of paint to cover 1 3/5 doors. How many liters of paint are needed for 1 door?
  • Gift box
    cuboid_3colors A gift box has dimensions of: 8 1/2 inches, 5 1/2 inches, and 2 1/2 inches, respectively. How many cubes with side lengths of 1/2 inches would be needed to fill the gift box?
  • Red Riding Hood
    cup_flour Red Riding Hood is making her special banana pudding recipe. She is looking for her cup measure, but can only find her quarter cup measure. How many quarter cups does she need for 2 cups of sour cream?
  • Grayson
    flasa Grayson bought snacks for his team's practice. He bought a bag of oranges for $3.11 and a 24-pack of juice bottles. The total cost before tax was $50.15. How much was each bottle of juice?
  • Kate shares
    flasa Kate shares a 64-ounce bottle of apple cider with five friends. Each person's serving will be the same number of ounces. Between what two whole number of ounces will each person's serving to be? Explain using division.
  • Volume per time 2
    water2 Benjamin drinks tea at an incredible rate. He drinks 3 1/2 liters of tea every 2/3 of an hour. Ben drinks tea at a constant rate. How much does he drink in one hour?
  • Imagine 2
    cukriky Imagine that you are filling treat bags with jellybeans. You have 3 3/8 cups of jellybeans, and each treat bag will contain 1/4 cup of jellybeans. How many treat bags can you fill before you run out of jellybeans? Show your work (please).
  • Dana helped
    sand Dana helped her dad build a sandbox for her younger sister. The sandbox is shaped like a rectangular prism that is 4 1/2 feet long and 4 feet wide. Dana used bags of sand to fill the sandbox 1/2 of a foot deep. Each bag contained 1/2 of a cubic foot of sa
  • Cathy
    peanuts Cathy has 5 cups of peanuts to share with her family. If each family member gets 1/2 cup of peanuts, how many family members can have some?
  • Mineral water
    flasa The bottle contains 1.5 liters of mineral water. Pour all the water from the bottle into empty cups with a volume of 1/3 l. All but one will be filled to the brim. What part of the volume of the last cup is filled with water?
  • Fruit punch
    juice Kelly made fruit punch to serve at a party for her chess team. She mixed 1 2/5  liters of cranberry juice and 1 3/5  liters of pineapple juice together. Then, she split the fruit punch evenly among nine glasses. How much fruit punch did Kelly pour into ea
  • Water tank
    watertank The block-shaped tank is 2.5 m long, 100 cm wide and 12 dm high. In how many minutes will it be filled with water to two thirds if 40 liters of water flow into the tank per minute?
  • Waste container eco
    box3 The waste box has the shape of a block with dimensions of 1.8 m, 1.5 m, 1.2 m. 0.25 m3 of waste is added to it every day. How many days will it be filled?

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.



Tip: Our volume units converter will help you with the conversion of volume units. Division Problems. Volume - math problems.