Mass + money - math problems

Number of problems found: 32

  • Wallet
    berries From the money that was in my Maria wallet she spent a fifth on the first purchase. From remain money she could buy 2 kg of strawberries. But she bought only 1.5 kg for 60 Kc. How much money was Marie originally in her wallet?
  • Apples
    jablka_17 School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  • Coins
    mince_1 The money - coins are minted from the hardest bronze, which contains copper and tin in a ratio of 41: 9. How much copper and tin are in 2kg of bronze money?
  • Cu thief
    trolleywire_1 The thief stole 121 meters copper wire with cross-section area of 103 mm2. Calculate how much money gets in the scrap redemption, if redeemed copper for 4.6 eur/kg? The density of copper is 8.96 t/m3.
  • Apples
    apples_1 Mr. Vesely give to the market his own 48 kg of apples, 40 kg from Mr. Kovar and 72 kg of Mr. Novak. Grossed a total of 1,920 CZK. How must divide income money for apples?
  • Tilapia
    tilapia_1 A fish vendor sells 5/7 kilos of tilapia for 73.50. If you will buy 2 1/7 kilos of tilapia, how much will it cost?
  • Gold coin
    gold_munzen Gold coin contains 964 promile pure gold, which is 7.16 g. What is the weight of coin in grams?
  • The fish
    fish The fish vendor sells 5/7 kilos of bangus for Php 72.50. If you will buy 2 1/2 kilos of bangus, how much will cost?
  • Supermarket
    vaha_17 In a local supermarket, 3/5 kilograms of squid cost 156.00. How do 4 kilograms of squid cost?
  • Kilo candy
    bonbons_11 One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?
  • Profit per kilo
    jablone_10 The trader sells apples at a profit of 20% per kilogram. Today, he decided to reduce the price of apples by 10%. How much profit does the trader have today?
  • Birthday party
    influenza_1 For her youngest son's birthday party, mother bought 6 3/4 kg of hotdog and 5 1/3 dozens bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram and a dozen bread roll costs 25. How much did she spend in all?
  • Candies
    bonbons_10 There are two types of candies in the store at 20 CZK/kg and 80 CZK/kg. How much will be cost a mix if we mix 22kg cheaper and 4kg more expensive candies?
  • Retail
    glasses At what price bought retail 1 kg goods from wholesale, if lost in the distribution is 4% of weight of the goods and retail still have a profit of 6.3%? Goods are sold at retail for 25 euro per kg.
  • Bonbons
    bonbons_6 Create a mixture of 50 kg of candy on price 700Kč. Candies has prices: 820Kč, 660Kč and 580Kč. Use cross rule.
  • Mixing
    FMCG If we mix 5 kg of goods of one kind and 3 kg second one, resulting mixture cost 16.50 EUR/kg. If these quantities are mixed in reverse - first three kilograms and 5 kilograms second cost of mixture is 18.50 EUR/kg. What is the price of one kg of goods of
  • Apples
    jablka_14 Zuzana bought 3 kg Jonathan apples. Then she noticed that Golden apples were 3 CZK a kilogram cheaper. So they bought 2 kg. For apples, she paid a total of CZK 109. How much did 1 kg Jonathan and how much Golden?
  • Coffee
    coffe In-stock are three kinds of branded coffee prices: I. Kind. .. .. .205 Kc/kg II. Kind. .. .. .274 Kc/kg III. Kind. .. .. 168 Kc/kg Mixing these three species in the ratio 8:5:6 create a mixture. What will be the price of 100 grams of this mixture?
  • Duo mix
    chicken In one kilogram of meat of two colours is 650 g of pork, the rest is chicken. One kilogram of pork is 40 CZK more expensive than a kilogram of chicken. How many CZK cost one kilogram of chicken meat so that the price of one kilogram of meat of two colours
  • City market
    vaha Apples were sold at contractual prices at the city market. Calculate the average price of 1 kg of apples sold: Stand, Sale kg, Price CZK/kg 1 325 6.20 2 194 7.00 3 258 6.50 4 870 5.90 5 275 6.40

Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Submit a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...



Mass - math word problems. Money - math word problems.