Money - 6th grade (11y) - math problems

Money or finance are an essential medium of exchange, a unit of account and store of value in modern society. Mathematical examples helps to get basic financial literacy.

Number of problems found: 129

  • Tesco Clubcard
    clubcard Bernard got on quarterly billing vouchers for Tesco ClubCard taking goods worth 2.3 Eur. Calculate how much per month in Tesco stores bought goods on average. Tesco ClubCard works for every Euro spent you get one ClubCard point that will be converted to 1
  • Fruits
    banan_1 For the price of one pineapple, I will buy two oranges. For the price of three oranges, I will buy four apples. I will buy 6 bananas for the price of three apples. What is the price of one banana if I pay 1 euro for one pineapple?
  • Cents no more
    cent Janko bought pencils for 35 cents each. Neither he nor the salesperson had small coins just a whole € 1 coin. At least how many pencils had to buy to pay for the whole euros?
  • Office rent
    futbal-stadion For rent 1m2 of office space is paid €165 per year. How much is the annual rent for an office as big as a football field with dimensions 71.5 m and 102.5 m?
  • Glass
    sklo At the glass shop we have to cut 8 sheets of glass. Each was shaped a square with sides of 18 cm. We paid 44 CZK. How much is a 1 m2 of glass?
  • Startup
    usd Jaxon’s start up business makes a profit of $450 during the first month. However, the company records a profit of -$60 per month for the next four months and a profit of $125 for the final month. What is the total profit for the first six months of Jaxon’
  • Theater
    SND The theater has in each row with 19 seats. Ticket to the first 10 rows is for 30 USD. In the next rows is for 15 USD. The theater was completely sold out. Revenue was 12255 USD. How many rows are in the theater?
  • Land cost
    tatrka The land is worth 33295 CZK. 1st owner has 5/15, 2nd owner has 4/15, 3rd owner has 1/5 4th owner has 1/5. How much CZK each of them will receive?
  • Average price
    mince_1 Sixth grade went on a trip to Moravia. Each of the 26 pupils paid CZK 320 and the school paid a total of CZK 3,510. What was the average price of a trip per student?
  • Birthday party
    influenza_1 For her youngest son's birthday party, mother bought 6 3/4 kg of hotdog and 5 1/3 dozens bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram and a dozen bread roll costs 25. How much did she spend in all?
  • ŽSR
    luzianky Calculate fixed annual personnel costs of operating monorail line 118 km long if every 5 km is a station, which serves three people - one dispatcher and two switchmen in 4-shift operation. Consider the average salary of the employee 885 €.
  • Christmas trees
    vianocny_stromcek Salesman sold Christmas trees: spruce for € 22, pine for € 25 and fir for € 33. At the morning he had the same number of spruce, fir and pine. At the evening he had all the trees entirely sold for € 3,600. How many trees that day salesman sold?
  • Dort
    dort_3 The cube-shaped cube box has the dimensions of 30 cm × 30 cm × 12 cm. How many CZK (Czech crowns) would cost be the biggest cake that would fit into the box when a 10 cm³ cake costs CZK 0.5? The cake has the same shape as the box.
  • Scientists from the Social Insurance
    socialna_poistovna_1 Aaron became sick leave and social insurance granted him sick leave of 13.8211695 EUR per day. Calculate the number of days to save Aaron to roll in the price of 0.1 Eur, if every day they postpone the amount of the last decimal place of his sickness. [No
  • Clotheslines
    snura Mommy needs 6 clothesline 360 cm long. Clotheslines is sold in the length of eight meters. How many of these clotheslines must buy mom if any does not want to be connected? How much mommy pay for the clotheslines when 1 piece costs 24kč?
  • Cinema 5
    kino James wants to go to the movies every Tuesday for five years. After a year he learned that the ticket price on Wednesday is only € 5.10 and € 5.60 the other day. Now that he know about the discount, he decided to change his habits and he will go to the ci
  • Trevor
    tiles2_1 Trevor wishes to tile the floor of his bathroom. The bathroom is rectangular and is 4.2m long and 3.3m wide. The tiles are 30cm by 30cm. Calculate the cost to tile the floor if each tile costs 72 cents.
  • Stand-by power
    remote_control Determine the year-round consumption of appliances in stand-by mode. Stand-by mode is regime the unit continuously 24 hours consume a tiny amount of electricity. Typically are televisions, electric ovens, radios, computers, monitors, satellite receivers,
  • Carpet
    koberec How many crowns CZK do we pay for a carpet for a bedroom, when 1m of square carpet costs 350 CZK and the bedroom has dimensions of 4m and 6m? How many crowns do we pay for a strip around the carpet, when 1m of the strip costs 15 CZK?
  • Youth track
    tunel Youth track from Hronská Dúbrava to Banská Štiavnica which announced cancellation attracted considerable media attention and public opposition, has cost 6.3 euro per capita and revenue 13 cents per capita. Calculate the size of subsidies to a trip group o

Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Submit a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...