Multiplication + rational numbers - math problems

Number of problems found: 61

  • Milk
    Mum bought 16 cartons of milk. One carton of milk weighs 0.925 kg. How many weight all purchase?
  • Evaluate
    The division of numbers 6 and 3 increase by-product of the numbers 115 and 0.1
  • Wood
    Wood cube with edge 11 cm weights 0.753 kg. What weight have 10, 100 and 1000 these cubes?
  • Division
    Divide by the number 0.2 is the same as multiply by what number?
  • Price of state
    Estimate the cost of the state based on following reason. State price is expressed as a percentage respectively share in the redistribution of national GDP. Employee creates monthly value € 868 (super-gross wage).Then tax him 35.2% employer contributions
  • Parallelogram
    Calculate the area and perimeter of a parallelogram whose two sides are long a=24 cm b=22 cm and height ha = 6 cm long.
  • Medicament
    The same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur. Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active
  • Math test
    In class 6.A are 26 students, and the teacher had managed to give tests to 13 students. 13 testes he gave in 6.5 min. How many pupils still haven't test? How long will it take the teacher to give tests to 43 students?
  • About what
    How much and how many times is 72.1 greater than 0.00721?
  • Drinking water
    A man drinks a keg of water in 40 days, and a woman drinks in 62 days. How many days do they consume a keg together?
  • Negative percentage
    In 2006, the company had a loss of 11100 Euros. Two years later, he was already in profit 50000 Eur. Calculate what percentage of the company increased profits in these two years.
  • School trip
    School trip cost 247.2 Eur for one class (24 students). How much would a trip cost for two classes? (both classes together have 53 students)
  • Homework
    The monthly fee for the phone is 12 USD and for phone unit 0.08 USD. How much family pay phone in the first quarter Q1, if on January 1 had on the counter 97362 units and on April 1 97946 units.
  • Time
    Write time in minutes rounded to one decimal place: 3 h 48 m 45 s.
  • Store
    One meter of the textile was discounted by 2 USD. Now 9 m of textile cost as before 8 m. Calculate the old and new price of 1 m of the textile.
  • Percentages above 100%
    What is 122% of 185? What is the meaning of percentages above 100%?
  • Bonus
    The gross wage was 1323 USD including 25% bonus. How many USD were bonuses?
  • Water
    Mix 67 l of water with a temperature of 67 °C, 17 l warm of 32 °C, and 79 l water of 87 °C. What is the temperature of the mixed water immediately after mixing?
  • Hands
    The clock shows 12 hours. After how many minutes will angle between the hour and minute hand 90°? Consider the continuous movement of both hands hours.
  • Aircraft
    If an airplane flies 846 km/h for 8 h, how far does it travel?

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.



Multiplication Problems. Rational numbers - math problems.