Peniaze - slovné úlohy a príklady - strana 59 z 79
Počet nájdených príkladov: 1577
- Akcie, akcie, zlacňovanie
Pračka stála pôvodne 450€, Najprv bola zlacnená o 12%. Po druhom zlacnení stála 364,32€. O koľko percent ju zlacneli druhýkrát ?
- Koláčiky
Tri koláčiky a dve malinovky stoja 3€ a 21 centov. Tri koláčiky a tri malinovky stoja 3€ a 99 centov. Koľko centov stojí jeden koláčik a koľko jedna malinovka ?
- Knihy
Sedem rovnakých kníh je o 52 € lacnejších ako 11 takých istých kníh. Koľko stojí jedna kniha ?
- Vypočítaj 2802
Súkromná predajňa utŕžila za týždeň 28 150 Kč, čo je 22% priemerne mesačné tržby. Vypočítaj priemernú mesačnú tržbu.
- Zaplatila 2791
Mamička si kúpila 4 metre látky na šaty. Jeden meter tejto látky stál 375 kč. Za ušitie zaplatila 652 kč. Aká bola celková cena šiat?
- Úradník
Úradník mal mesačný plat 8 500 eur. Počas roka mu zvýšili plat o 15%, takže dostal dovedna za rok 112 200 eur. Od ktorého mesiaca mu zvýšili plat? (1=január.... 12=december)
- Vypočítaj 2782
Za päť rovnakých tabúľ a dve tlačiarne k počítaču zaplatila škola 25400 Kč. Vypočítaj koľko stála jedna tabuľa ak je cena jednej tlačiarne 4500 Kč.
- Odmeny 2
Vlasta, Zuzka a Vierka si rozdelili odmenu v pomere 2:8:5. Zuzka a Vierka mali spolu 160 eur. Koľko mala Vlasta?
- ZOO
Jeden detský lístok do zoo stojí 3€. Jeden lístok pre dospelého stojí 6€. Teta Katka a ujo Jano išli do zoo s deťmi. Všetky lístky pri pokladni zaplatil ujo Jano. Teta Katka mu potom dala za seba a všetky dievčatá 15€. Koľko platil ujo Jano pri pokladni,
- Branko
Branko dostal na narodeniny od svojho strýka peniaze. Ked išiel do obchodu, nahlas počítal: , ,Ak si kúpim čokolády po 1 eure a 30 centov za kus, zostane mi 60 centov. Ak by som si ale chcel kúpiť také isté množstvo čokolád po 1 eure a 40 centov, chýbalo
- Farma
Firma zamestnala na farme študenta na celý mesiac jún (vrátane víkendov). Platili mu za jeden deň 16€ spolu s celodennou stravou. Ak niektorý deň nepracoval, zaplatil 6€ za stravu. Koľko dní študent pracoval, ked za mesiac jún zarobil 348€?
- Klzisko
Na klzisku bolo 60 ľudí, z toho štyri pätiny detí do 15 rokov. Vstupenka pre deti do 15 rokov stála 1€ a pre dospelých 2€. a) Koľko bolo na klzisku detí ? b) Koľko bolo dospelých? c) Koľko eur vybrali na vstupnom ?
- Džúsy
Za 5 l pomarančového džúsu a 6 l multivitamínového džúsu sme zaplatili spolu 290 Sk. Liter multivitamínoveho džúsu je o 8 Sk drahší ako liter pomarančového džúsu. Koľko zaplatíme za 2 l pomarančového a 3 l multivitamínoveho džúsu?
- Peniaze
Viktória, Vivien a Marián majú spolu 99 eur. Vivien má o 2 eurá viac ako Marián, Marián má o 1 euro menej ako Viktória. Určte, koľko má každý z nich eur.
- Odmena deleno tri
Traja robotníci si odmenu 410 eur mali rozdeliť podľa výkonnosti na spoločnej práci. Takto: A:B = 4:3 a B:C= 5:2. Poraďte im, ako si odmenu spravodlivo rozdeliť
- Výpredaj - ceny
Šaty vo výpredaji zlacneli dvakrát: najprv o 12%, potom o 25% z novej ceny. Koľko % pôvodnej ceny činila výsledná cena?
- Bez centov
Janko kupoval ceruzky po 35 centov. Ani on, ani predavačka nemali drobnejšie peniaze, len celé 1€ mince. Najmenej koľko ceruziek musel kúpiť, aby mohol zaplatiť celými eurami?
- Izba
Rozmery izby sú 5m a 3,5m. Výška izby je 2,85m. Vymaľuj izbu (aj so stropom). Budú 2 vrstvy. Dvere a okná majú spolu 2,5 m². Jedna krabica farby vystačí na 6m². Koľko krabíc farby treba? Koľko zaplatíme, ak 1 krabica stojí 5€?
- Nákup 2
Z peňazí, ktoré mala pani Mária v peňaženke, dala za prvý nákup pätinu. Zo zvyšku si mohla dovoliť kúpiť 2 kg jahôd. Kúpila si ale len 1,5 kg za 60 Kč. Koľko korún mala pani Mária pôvodne v peňaženke?
Máš úlohu, nad ktorou si lámeš aspoň 10 minút hlavu? Pošli nám úlohu a my Ti ju skúsime vypočítať. Riešenie príkladov z matematiky.