Medal

Calculate the approximate weight of the gold Olympic medal if its diameter is 7 cm and its thickness 6 mm. The density of gold can be found in tables or on the Internet.

Final Answer:

m =  445.65 g

Step-by-step explanation:

D=7 cm h=6 mm cm=6:10  cm=0.6 cm ρ=19.3 g/cm3  r=D/2=7/2=27=3.5 cm V=π r2 h=3.1416 3.52 0.623.0907 cm3 m=ρ V=19.3 23.0907=445.65 g



Did you find an error or inaccuracy? Feel free to send us. Thank you!







Tips for related online calculators
Tip: Our volume units converter will help you convert volume units.
Tip: Our Density units converter will help you convert density units.

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions: