Lidl calculator

We don't like to advertise unnamed retail chains. But offers relatively high-quality scientific/technical calculator OLYMPIA 8510S with 116 functions(features) for 3.96 Eur.

Calculate how many cents costs one feature of this calculator.

We believe that either this or a similar calculator calculator've taken, I'm done with this calculator middle and high school. A great helper. A great helper. Price and number of features is indicative.

Result

x =  3 c

Solution:

Solution in text x =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this verbal math problem are needed these knowledge from mathematics:

Next similar examples:

  1. Youth track
    tunel Youth track from Hronská Dúbrava to Banská Štiavnica which announced cancellation attracted considerable media attention and public opposition, has cost 6.3 euro per capita and revenue 13 cents per capita. Calculate size of subsidies to trip group of 17.
  2. Christmas
    vianoce Calculate how much of the school year (202 days long) take Christmas holidays 16 days long. Expressed as a decimal number and as a percentage.
  3. Homeless Dezider
    kos Homeless Dežko has 13 coins in jacket: Calculate the value of its assets and calculate how many bottles of wine for 0.55 EUR can he buy.
  4. Chocolate
    cokolada Charlie bought 7 same chocolates for 14 Eur. How many euros he pay for 27 chocolates?
  5. Medicament
    tablets Same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 1200 mg of active substance per pack cost 18 Eur. Pack 2: includes 30 pills of 1000 mg of active s
  6. Theater
    SND The theater has in each row with 11 seats. Ticket to the first 8 rows is for 198 KČ. In next rows is for 84 KČ. The theater was completely sold out. Revenue was 34980 KČ. How many rows are in the theater?
  7. Birthdate
    lizatka Jane on birthday brought 30 lollipops and 24 chewing gum for their friends. How many friends has, if everyone receives the same number of lollipops and chewing gums? How much chewing gum and lollipops got any friend?
  8. Cyclist
    cyclist_2 A cyclist passes 88 km in 4 hours. How many kilometers he pass in 8 hours?
  9. Chickens
    chickens 4 chickens give 4 eggs in 4 days. How many eggs can give 8 chickens for 8 days?
  10. Cats
    cats Two cats caught two mice in two days. How many mouses will catch 6 cats for 6 days?
  11. Milimeters
    meter How many millimeters is 1/100 meters?
  12. Trio
    3Soldiers 84 children lined up in groups of three. How many children did not create a trio?
  13. Diophantus
    diofantos_1 We know little about this Greek mathematician from Alexandria, except that he lived around 3rd century A.D. Thanks to an admirer of his, who described his life by means of an algebraic riddle, we know at least something about his life. Diophantus's youth l
  14. Monkey
    monkey Monkey fell in 31 m deep well. Every day her scramble 3 meters, at night dropped back by 2 m. On that day it gets hangover from the well?
  15. Divisibility
    divisibility Is the number 593625 divisible by 5?
  16. School trip
    school_trip School trip cost 340.8 USD for one class (24 students). How much would cost a trip for two classes? (both classes together have 44 students)
  17. RBA
    ksu Regional Building Authority has an annual budget of EUR 1895050. In previous calendar year has processed 834 approval procedures. How much does an average of one building approval costs (eg unsuccessful revoke)?