Physical quantity - math word problems - page 177 of 346
Number of problems found: 6904
- Holešovice 6222
Martina will leave Včelná on a bicycle at 12 km/h. From Holešovice, which is 32 km from the village of Včelná, at the same moment, Eva will drive towards it at a speed of 18 km/h. How long and where will they meet? - Costs 82804
3 kg of meat costs €8.10. How many kg of meat can we buy for €27? - Container 81972
There are 45 liters of water in a 50-liter container. How many liters of water will it contain if we add another 10 liters of water to it? - Book
Calculate the thickness of the page of the collection of examples from mathematics, where 3.98 cm is thick and has 495 pages. - How much 17
How many euros more will Mrs. Eva have if she increases her savings of €2,400 in the ratio 7 : 5? - The amount
The amount of potatoes in kg sold on Monday by three hawkers in the proportion 3:4:5, the least amount sold by one of them is 36kg. What is the amount of potato sold by each of the other two? - Two teacher 2
Two teachers are paid 5100 USD together. If the teachers are to share this amount in the ratio of 3:7, how much does each receive? - Cost price
Mrs. Ifeola bought ten baskets of carrots. By selling them for 450.00 per basket, she lost a total of 360.00. What was the cost price for the ten baskets? - Dividing money
Jane and Silvia are to divide 1200 euros in a ratio of 19:11. How many euros does Jane have? - Mr Novak
Mr. Novak earns an average 927 euros. When increasing the salary, they gave him a choice: ... What is a better choice for Mr. Novak? - Reference angle
Find the reference angle of each angle: - Gimli Glider
Aircraft Boeing 767 lose both engines at 35000 feet. The plane captain maintains optimum gliding conditions. Every minute, lose 2100 feet and maintain constant speed 201 knots. Calculate how long it takes for a plane to hit the ground from engine failure. - Weighted-average
Calculate the weighted average cost of the following inventory purchases: Date Quantity; Purchased ; Cost per Unit May 4; 33; $12.25 May 11; 41; $13.87 May 29; 37; $11.99 - Muesli
You want to mix your own muesli on a specialized website. 200 g of muesli base costs 170 CZK. You want to add cornflakes in chocolate to the basics. 50g of this ingredient costs 13 CZK. How much do you pay for a 150g mixture when both components weigh the - Most strenuous
Lukáš decided to go on horseback. On horseback, he can walk, which is slow and tiring, at a speed of 6 km/h. When trotting, he rises in the saddle as if jumping, then he goes at a speed of 15 km/h. The fastest and most strenuous is a gallop. The horse's s - Brno-Tachov highway
The distance Brno-Tachov is 360 km. At 8:00 AM, a car travels from Brno on the highway at an average 90 km/h speed. An hour later, a vehicle leaves Tachov towards Brno, whose average speed is 110 km/h. Calculate how far apart they will be at 11:00 AM when - Homogeneous 38201
The homogeneous roller weighs 7.36 kg and has a volume of 8 dm³. Use the MFCH tables to select the fluids in which the specified body declining blue, it floats. - A sum 3
A sum of money is shared among Jamby, Fritz, and Alvin in the ratio of 5:2:3. If Jamby received Php 35, find the amount of money received by Alvin and the total sum of money shared. - Minutes 63024
Peter slept 635 minutes. He woke up at 7:15 in the morning. What time did he go to bed? - Groceries
Arturo buys two cans of tomato soup, each $0.52, and 12 cans of chicken noodle soup, each $0.51. Thus, the total cost of these groceries is $0.51.
Do you have unsolved math question and you need help? Ask a question, and we will try to solve it. We solve math question.
