Peniaze - slovné úlohy a príklady - strana 34 z 80
Počet nájdených príkladov: 1583
- Trojitý pomer
Honza, Alena a Tomáš majú spolu 740 Sk. Honza a Alena sa delí v pomere 5:6 a Alena a Tomáš v pomere 4:5. Koľko dostane každý?
- Záhradníctvo
V záhradníctve predávali sadenice paradajok po 32 Kč a uhoriek po 24 Kč. Sadeníc uhoriek predali 1230 a za paradajky aj uhorky utŕžili celkom 55120 Kč. Koľko predali sadeníc paradajok?
- Dvojkorunové mince
Jana strieda dvojkorunové a päťkorunové mince. V pokladničke má 10 mincí. Koľko je dvojkorunových a koľko päťkorunových, ak má našetrených 29 Sk?
- Centy 6
Katka má 3,50€, ja mám 10x menej, koľko centov mám?
- Otec a syn 12
Miško má 35centov. Jeho otec má1000x viac. Koľko € má otec?
- Spoločnosťami 13451
V tabuľke nižšie sú uvedené ceny akcií, zisk na akciu a dividendy na akciu pre tri spoločnosti za posledný rok: Deere & Co. Cena 65,70 USD zisk na akciu 4,40 USD Dividendy na akciu 1,16 USD Cena Google 528,33 USD zisk na akciu 27,72 USD Dividendy na akciu
- Pôžička
Pôžička vo výške 944 dolárov je účtovaná jednoduchým úrokom s ročnou úrokovou sadzbou 8,1%. Koľko peňazí dlhuje 14 mesiacov po poskytnutí pôžičky?
- Spoločnosť Jaxon
Na začiatku podnikania spoločnosti Jaxon dosahuje zisk 450 $ počas prvého mesiaca. Spoločnosť však zaznamenáva zisk - 60 dolárov mesačne počas nasledujúcich štyroch mesiacov a zisk 125 dolárov za posledný mesiac. Aký je celkový zisk za prvých šesť mesiaco
- Bdf tablet
Detektív Harry Thomson narazil na prekvapivú záhadu. Vrámci víkendovej akcie ním vyhliadnutý tablet zlacnel o 30%. Túto výhodnú kúpu odporučil aj svojmu priateľovi. Ten však prišiel do obchodu až v pondelok a tablet už bol o 30% drahší, no nestál rovnako
- Prací prach
10 kilové balenie pracieho prášku je o M eur drahšie ako 5 kilové balenie toho istého prášku. 5 kilové balenie stojí P eur. Päť kilové balenie sa neoplatí, lebo je drahšie ako polovičná cena toho 10 kilového. O koľko percent je 1 kg 10 kilového balenia la
- Ovocný
Ovocný šalát je pripravený z pomarančov a banánov. Jeden kilogram pomarančov stojí po 30 Sk a jeden kilogram banánov 18 Sk. Koľko kilogramov banánov treba pridať k pol kilogramu pomarančov, aby vznikol ovocný šalát v cene 21 Sk za 1kg?
- Prenájom člna
Za požičanie člna sa platí jednorázový poplatok S eur a za každú hodinu rovnaká cena. Za H hodín prenájmu zaplatíme spolu s jednorázovým poplatkom K eur. Pomocou premenných S, K, H určte čas na ktorý si môžeme tento čln prenajať za 20 eur, ak by bola akci
- Mlieko zdražuje
Oproti minulému roku sa cena mlieka tento rok v máji zdvojnásobila a v októbri klesla na polovicu zvýšenej ceny. Teraz stojí liter mlieka 50 centov. Koľko eur stálo 100 litrov mlieka minulý rok?
- Nákup 6
V obchode Janko kúpil 300g šunky,5 rožkov, 1,5kg paradajok a 2l mlieka. Jednotkové ceny sú uvedené v tabuľke - šunka 6,50e/kg, rožky 0,06e/ks paradajky 3,4e/kg mlieko 0,95e/l. Kolko zaplatil Janko za nákup?
- Vypočítajte 12451
Peter zistil, že pri výpredaji zimného tovaru by pri 24% zľave ušetril 1 680 Kč. Vypočítajte, aká bola pôvodná cena lyžiarskej výbavy.
- Farby - kilove plechovky
Pán Novák sa chystá natrieť kôlňu, ktorá je vysoká 2,2m, široká 3m, a dlhá 4,5m. Na jednej strane je okno s rozmermi 1*1,2m . Na jedno natretie sa spotrebuje 1kg farby na m². Jednokilogramové plechovky stoja 80kč, cenovo výhodnejšie dvojkilogramové stoja
- Predplatených 12191
Pre jazdu autobusom predávajú tri druhy predplatených kupónov - na mesiac za 500 Sk, na štvrťrok za 1200 Sk alebo na celý rok za 4200 Sk. Mamička jazdí autobusom po celý rok. Ktorá predplatné pre ňu bude najlacnejší a o koľko.
- Zmes orechov
Zmes orechov má byť pripravená z mandlí, arašidov a kešu orechov pomere 1:2:3 (v tomto poradí). Cena mandlí je 150 Sk/kg, cena arašidov je 140 Sk/kg a cena kešu orechov je 180 Sk/kg. Cena zmesi sa stanovuje podľa pomeru, v akom sa orechy miešajú. Aká bude
- Bunda
Bunda stála pôvodne 80 eur. Potom bola 2- krát zlacnená, vždy na 80% predchadzujúcej ceny. Kolko stála po druhej zlave
Máš úlohu, nad ktorou si lámeš aspoň 10 minút hlavu? Pošli nám úlohu a my Ti ju skúsime vypočítať. Riešenie príkladov z matematiky.