Trio ratio

Hans, Alena and Thomas have a total of 740 USD. Hans and Alena split in the ratio 5: 6 and Alena and Thomas in the ratio 4: 5. How much will everyone get?

Result

a =  240
h =  200
t =  300

Solution:


h+a+t = 740
6h = 5a
5a = 4t

a+h+t = 740
5a-6h = 0
5a-4t = 0

a = 240
h = 200
t = 300

Calculated by our linear equations calculator.



Our examples were largely sent or created by pupils and students themselves. Therefore, we would be pleased if you could send us any errors you found, spelling mistakes, or rephasing the example. Thank you!





Leave us a comment of this math problem and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




Tips to related online calculators
Need help calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.
Check out our ratio calculator.
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have quadratic equation?

Next similar math problems:

  1. New ratio
    chicken_6 The ratio of ducks and chicken in our yard is 2 : 3. The total number of ducks and chickens together is 30. Mother gave 3 of the chickens to our neighbor. What is the new ratio now?
  2. Two numbers
    maxwells-equation We have two numbers. Their sum is 140. One-fifth of the first number is equal to half the second number. Determine those unknown numbers.
  3. Tickets 4
    cinema2_13 Stacey is selling tickets to the school play. The tickets are $7 for adults and $5 for children. She sells twice as many adult tickets as children's tickets and brings in a total of $342. How many of each kind of ticket did she sell?
  4. On the 4
    water_12 On the way to playing disc golf with his two boys, Mr. Smith purchases 3 muffins and 2 bottles of water, totaling $9.75. The following week he only has Asher with him, so he purchases 2 muffins and 1 bottle of water totalling $6.00. What is the cost of on
  5. 12 apples
    apples_11 12 apples and 2 loaves of bread cost 5.76 and 6 apples and 3 loaves of bread cost 7.68. How much is a loaf of bread?
  6. T-shirts and hat
    usd_9 5 t-shirts and a hat cost £62.00 2 t-shirts and a hat cost £29.00 How much does a t-shirt cost ? How much does a hat cost ?
  7. Banknotes
    penize_49 Eva deposit 7800 USD in 50 banknotes in the bank. They had value 100 USD and 200 USD. How many were they?
  8. Blackberries
    cernice Daniel, Jolana and Stano collected together 34 blackberries. Daniel collected 8 blackberries more than Jolana, Jolana 4 more than Stano. Determine the number blackberries each collected .
  9. Tour
    money_11 35 people went on a tour and paid 8530, -. Employees pay 165, and family members 310. How many employees and how many family members went to the tour?
  10. Fifth of the number
    numbs_5 The fifth of the number is by 24 less than that number. What is the number?
  11. Reciprocal equation
    img_reci_1 Determine the root of the equation: 9/x-7/x=1
  12. Simple equation 6
    eq1_9 Solve equation with one variable: X/2+X/3+X/4=X+4
  13. Trees
    jablone Along the road were planted 250 trees of two types. Cherry for 60 CZK apiece and apple 50 CZK apiece. The entire plantation cost 12,800 CZK. How many was cherries and apples?
  14. Value 4
    fractal_11 If 5/18=425 what is the value 13/18?
  15. Linear system
    vahy_eq Solve this linear system (two linear equations with two unknowns): x+y =36 19x+22y=720
  16. Aunt Rose
    eura Aunt Rose gave $2500 to Mani and Cindy. Mani received $500 more than Cindy. How mich did Cindy received?
  17. Hotel rooms
    hotel_3 In the 45 rooms, there were 169 guests, some rooms were three-bedrooms and some five-bedrooms. How many rooms were?