Car consumption

The car has consumption 4.4 l/100 km. How much money will it cost ride 450 km in long if diesel price is 1.72 USD/l?

Correct answer:

x =  34.06 USD

Step-by-step explanation:

l=450 km s=4.4/100=11250=0.044 l/km  V=s l=0.044 450=995=19.8 l  x=1.72 V=1.72 19.8=4257125=4257125 USD=34.06 USD



We will be pleased if You send us any improvements to this math problem. Thank you!






avatar




Tips to related online calculators
Do you want to convert length units?
Do you know the volume and unit volume, and want to convert volume units?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Gas, lpg and diesel
    lpg Calculate how much it costs to drive 35000 km by car: a) a car with a consumption of 8l/100 km of LPG for 60 cents b) 7l/100 km of petrol for 1.33 euros c) 6 l/100 km of diesel for 1.2 euros. Calculate what is cheaper.
  • Car range
    skoda_limousine Kia has an average diesel consumption of 3.9 liters per 100 kilometers. What is the range of the car for 179 euros if fuel costs 1.3 EUR/liter, if the tank has a volume of 55 liters?
  • Car range
    Lupo_3L_TDI.JPG Calculate the maximum range of car, if you can spend 10 euros, price of diesel is 1.55 Eur/l and car consumption is 3 l/100 km.
  • Gasoline
    fuel_3 For nearly full tank of 40 liters of gasoline chauffeur paid 54 euros. How many euros it will cost to go 250 km long if the car has an average fuel consumption 7 liters per 100 kilometers?
  • Used cars
    renault Peter plans to buy a used car: the first car Renault Espace 2.0 dCi 16V Dynamique 2006, costs 2000 euros. It is 14 years old and has a combined diesel consumption of 8 liters. / 100 km. Diesel costs 1.1 euros/liter. How much will the car cost him to opera
  • Long drive
    fuel Calculate how much it costs to drive 150,000 km with an average consumption of 7 liters per 100 km and a fuel price of 1.2 € / l.
  • Company car
    fuel Ms. Vaňková has a company car equipped with a multifunction indicator, on which she can monitor the average petrol consumption during individual rides. During the first ride, mostly in city traffic, it traveled 20.5 km, with an average consumption of 7.8L
  • Gasoline consumption Skoda MB
    Skoda_120 Consumption of cars for 100 km is 6.6 liters of gasoline 1 liter of gasoline costs € 1.274. How many euro grandfather spent when the car travelled 321 km.
  • Gas consumption
    vessel The vessel consume 100 tons of gas in 250 miles. How many fuel will the vessel consume if it travels 400 miles?
  • Fuel consumption
    1car Škoda car has an average diesel consumption of 5.9 liters per 100 kilometers. What is the car range for a full tank of volume 70 liters?
  • ŽSR
    luzianky Calculate fixed annual personnel costs of operating monorail line 118 km long if every 5 km is a station, which serves three people - one dispatcher and two switchmen in 4-shift operation. Consider the average salary of the employee 885 €.
  • Price reduction
    camera The price of the camera is 654 USD on sale. They reduced its price to 411 USD. Calculate the percentage reduction in the price of the camera.
  • Pennies
    Toliar.preview 800 pennies have the same value as 100 ducats. 100 pennies have the same value as 250 tolars. How many ducats has the same value as 100 tolars?
  • One deci
    vino_2 Wine 0,375 l costs 2040 CZK. How much does 1 dl cost?
  • Cu thief
    trolleywire_1 The thief stole 121 meters copper wire with cross-section area of 103 mm2. Calculate how much money gets in the scrap redemption, if redeemed copper for 4.6 eur/kg? The density of copper is 8.96 t/m3.
  • Two discounts
    mince_6 The MP4 player cost 960 CZK, the price was twice gradually reduced in the ratio 4: 3: 3/2. How much did the player cost after the second discount?
  • Gasoline price 2
    fuel-pump During the COVID-19 pandemic new gasoline price shceme is given by Marilou's Gas Station to help our drivers. On their purchase, the first 4 liters cost Php120.00, while the succeeding 1 1/2 liters would cost Php10.00 more than the cost of a liter. If joh