Euler problem
Someone buys 300 tolars towels. If it were for the same money of 5 more towels, it would be 5 tolars cheaper each. How many towels were there?
Correct answer:
Tips for related online calculators
Are you looking for help with calculating roots of a quadratic equation?
Do you have a system of equations and are looking for calculator system of linear equations?
Do you have a system of equations and are looking for calculator system of linear equations?
You need to know the following knowledge to solve this word math problem:
Units of physical quantities:
Grade of the word problem:
Related math problems and questions:
- Everyone 5965
We bought towels for CZK 432. If there were six more towels for the same money, everyone would be 66 CZK cheaper. How many towels were there? - Expensive 65184
Barborka chose a backpack for school that was three times more expensive than a slipper pocket. If the backpack were 30 euros cheaper, it would cost the same as a slipper pocket. How many euros did a backpack cost? - Barbara
Barbora goes to school with a backpack that is 2 times more expensive than a bag slipper. If the backpack were 36 euros cheaper, it would cost the same as the bag slipper. How many backpacks cost, and how many bag slippers? - Wagons and cranes
The same cranes are unloading 96 wagons. There would be fewer wagons for each crane if there were two more cranes. How many cranes were there?
- The gardener
The gardener bought trees for 960 CZK. If every tree were cheaper by 12 CZK, he would have gotten four more trees for the same money. How many trees did he buy? - Shoes and slippers
Shoes were three times as many as slippers. If shoes were cheaper by 120, they would be twice as expensive as slippers. How much did the shoes cost, and how much did the slippers? - Cereals
If someone ate 1.6 Oz of cereal and the other person ate 2/3 of the cereal. How many ounces would there be?