Sales of products

For 80 pieces of two quality products a total sales is 175 Eur. If the first quality product was sold for n EUR per piece (n natural number) and the second quality product after 2 EUR per piece. How many pieces of the first quality were sold?

Correct result:

a1 =  15
a2 =  5
a3 =  3
a4 =  1

Solution:

a+b=80 n a+2b=175 n a+2 (80a)=175 n a+1602 a=175 a(n2)=15 n1=3 a1=15/(n12)=15/(32)=15
n2=5 a2=15/(n22)=15/(52)=5
n3=7 a3=15/(n32)=15/(72)=3
n4=17 a4=15/(n42)=15/(172)=1



We would be pleased if you find an error in the word problem, spelling mistakes, or inaccuracies and send it to us. Thank you!






Showing 0 comments:
avatar




Tips to related online calculators
Do you have a linear equation or system of equations and looking for its solution? Or do you have quadratic equation?
Do you solve Diofant problems and looking for a calculator of Diofant integer equations?

Next similar math problems:

  • Simple equation
    axes_1 Solve for x: 3(x + 2) = x - 18
  • Rabbits 3
    rabbits Viju has 40 chickens and rabbits. If in all there are 90 legs. How many rabbits are there with Viju?
  • Mushrooms
    huby_2 Eva and Jane collected 114 mushrooms together. Eve found twice as much as Jane. How many mushrooms found each of them?
  • Dining room
    table The dining room has 11 tables (six and eight seats). In total there are 78 seats in the dining room. How many are six-and eight-seat tables?
  • Barbara
    batoh Barborka goes to school with backpack that was 2 - times more expensive than a bag slipper. If backpack was 36 euros cheaper it was cost same as bag slipper. How many cost backpack and how many bas slipper?
  • Cows and calves
    cow_5 There are 168 cows and calves in the cowshed. Cows are in nine stalls and calves in four stalls. Same count cows are in every cow stall and three more in each calf stall than in a cow stall. What is the capacity of the stalls for cows and what for calves?
  • Farm2
    pecene_kure The farm bred turkeys, geese, hens and chickens. Everything is 400. Turkeys and geese a hen are 150. No hen has more than one chicken, but some hens has no chick. Half of them is also a quarter of the chickens. When the turkey subtracting 15, we get 75. H
  • On the 4
    water_12 On the way to playing disc golf with his two boys, Mr. Smith purchases 3 muffins and 2 bottles of water, totaling $9.75. The following week he only has Asher with him, so he purchases 2 muffins and 1 bottle of water totalling $6.00. What is the cost of on
  • Addends
    two Number 118 divide into two addends, so first addend is 69 greater than 75% of the second addend.
  • Three days
    skolske-zosity_1 During the three days sold in stationery 1490 workbooks. The first day sold about workbooks more than third day. The second day 190 workbooks sold less than third day. How many workbooks sold during each day?
  • Apples 2
    apples_2 How many apples were originally on the tree, if the first day fell one third, the second day quarter of the rest and on tree remained 45 apples?
  • Unknown numbers
    eq222_3 The sum of two consecutive natural numbers and their triple is 92. Find these numbers.
  • Remainder
    numbers2_35 A is an arbitrary integer that gives remainder 1 in the division with 6. B is an arbitrary integer that gives remainder 2 the division by. What makes remainder in division by 3 product of numbers A x B ?
  • Eva
    susienky When Eva buys 8 packages of cookies 4 CZK left her. If she wanted to buy 10 packages, she would have to borrow 20 CZK. How much money has Eva in her wallet?
  • Tickets 4
    cinema2_13 Stacey is selling tickets to the school play. The tickets are $7 for adults and $5 for children. She sells twice as many adult tickets as children's tickets and brings in a total of $342. How many of each kind of ticket did she sell?
  • Football league
    football_1 In the 2nd football league plays each of the 16 participants with each opponent twice. For every victory gets 3 points, 1 point for a draw, a defeat none. After the competition was team with 54 points and 12 defeats at 9th place. How many times have won?
  • Candies
    oriesky_3 In the confectionery, the price for 1 kg of pistachio candies cost CZK 360, and the price for 1 kg of hazelnut candies was CZK 280. Mixing these two types of sweets created a box of chocolates. How many grams of pistachios and how many grams of hazelnut c