The cost 2

The cost of 5 apples is $3.45  and 5 oranges is $1.23. If Rachel buys one apple and one orange, then how much must she pay?

Correct answer:

x =  0.936 USD

Step-by-step explanation:




Did you find an error or inaccuracy? Feel free to write us. Thank you!



avatar




Tips to related online calculators
Need help to calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.
Do you want to perform natural numbers division - find the quotient and remainder?

You need to know the following knowledge to solve this word math problem:

Related math problems and questions:

  • Fractions and mixed numerals
    mixed_fractions (a) Convert the following mixed numbers to improper fractions. i. 3 5/8 ii. 7 7/6 (b) Convert the following improper fraction to mixed number. i. 13/4 ii. 78/5 (c) Simplify these fractions to their lowest terms. i. 36/42 ii. 27/45 2. evaluate following ex
  • Fruits
    banan For the price of one pineapple, I will buy two oranges. For the price of three oranges, I will buy four apples. I will buy 6 bananas for the price of three apples. What is the price of one banana if I pay 1 euro for one pineapple?
  • Fruits 2
    melon An apple costs 7p and a melon costs seven times more. How much will 6 apples and 2 melons cost
  • ZOO 2
    zoo Valerie bought tickets to the zoo for the family. She bought 3 adult tickets for $9.50 each and 2 children's tickets for $4.50 each. How much did the tickets cost Valerie in all?
  • Groceries
    chicken Arturo buys 2 cans of tomato soup that cost $0.52 each and 12 cans of chicken noodle soup that cost $0.51 each. How much is the total cost of these groceries?
  • Evaluate
    calculator The division of numbers $a and $b increase by-product of the numbers $c and $d
  • Birthday party
    influenza For her youngest son's birthday party, the mother bought 6 3/4 kg of hotdog and 5 1/3 dozens bread rolls. Hotdogs cost 160 per kilogram, and a dozen bread rolls cost 25. How much did she spend in all?
  • The fence 2
    plot A certain type of fencing sells for $9 a yard. How much will 10 2/3 yards of fencing cost?
  • Dera bought
    oku_pokladna Dera bought a set of 2 files and 5 notebooks for a special offer of $12.95. if the usual price of a file is $4.35 and the notebooks were $1.30, how much less money did Dera pay for the notebook and file?
  • Evaluate 11
    plusminus Multiply the quotient of 6 and 2 by 3, then add 1. Add 1 and 6, then divide by 2 and multiply by 3. Divide 6 by the product of 2 and 3, then add 1.
  • Fruit punch
    juice Kelly made fruit punch to serve at a party for her chess team. She mixed 1 2/5  liters of cranberry juice and 1 3/5  liters of pineapple juice together. Then, she split the fruit punch evenly among 9 glasses. How much fruit punch did Kelly pour into each
  • Adding mixed numerals
    zlomky 3 3/4 + 2 3/5 + 5 1/2 Show your solution.
  • Expression plus minus
    numbers Evaluate expression: (-1)2 . 12 – 6 : 3 + (-3) . (-2) + 22 – (-3) . 2
  • Angela
    mince Angela shared a cab with her friends. When they arrived at their destination, they evenly divided the $120 fare among the 4 of them. Angela also paid a 5 dollar tip. How much did Angela pay in total?
  • Erica
    meter Erica bought 3 1/2 yards of fabric. If she uses 2/3 of the fabric, how much will she have left?
  • Land cost
    tatrka The land is worth 33295 CZK. 1st owner has 5/15, 2nd owner has 4/15, 3rd owner has 1/5 4th owner has 1/5. How much CZK each of them will receive?
  • The building
    city There are 45 people living in building, out of these 3/5 are men,2/5 are women . find the number of men and women in the building.