Kilo candy

One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?

Result

b =  0.313 Eur

Solution:

Solution in text b =







Leave us a comment of example and its solution (i.e. if it is still somewhat unclear...):

Showing 0 comments:
1st comment
Be the first to comment!
avatar




To solve this verbal math problem are needed these knowledge from mathematics:

Need help calculate sum, simplify or multiply fractions? Try our fraction calculator.

Next similar examples:

  1. Teacher
    cake Teacher Rem bought 360 pieces of cupcakes for the outreach program of their school. 5/9 of the cupcakes were chocolate flavor and 1/4 wete pandan flavor and the rest were vanilla flavor. How much more chocolate flavor cupcakes than vanilla flavor?
  2. Cost reduction
    penize_3 Windbreaker cost after discounted SKK 1275, which were 3/4 of original price. How many SKK originally cost windbreaker? How many SKK was cost reduction?
  3. Moneys in triple ratio
    peniazky_4 Milan, John and Lili have a total 344 euros. Their amounts are in the ratio 1:2:5. Determine how much each of them has?
  4. Division of money
    euro Calculate how many euros have Matthew, Miriam, Lucy, Michael, Janka when together have 2,700 euros and the amounts are at a ratio of 1:5:6:7:8.
  5. Babysitting
    babysitting The amount that Susan charges per hour for babysitting are directly proportional to the number of children she is watching. She charges $4.50 for 3 kids. How much would she charge to babysit 5 kids?
  6. Pizza 4
    pizza_6 Marcus ate half pizza on monday night. He than ate one third of the remaining pizza on Tuesday. Which of the following expressions show how much pizza marcus ate in total?
  7. Pie II
    pie_2 vili ate three pieces of pie . if it pieces is 1/8 how much pie did he eat?
  8. In fractions
    ant An ant climbs 2/5 of the pole on the first hour and climbs 1/4 of the pole on the next hour. What part of the pole does the ant climb in two hours?
  9. Divide money
    zlomky Divide 1200 USD at a ratio of 1:2:3:4:5:6:9:10
  10. Report 2
    skola_4 A School reports students to teacher ratio of 6:1. If there are 45 teachers in the School, how many students are there?
  11. Points
    points Gryffindor won 437 points. How many points obtained by each of the faculties if they were split at a ratio of 5: 7: 3: 4?
  12. Hussein
    penize_49 Hussein owns 450000. He spent at the bookstore 2 over 9 to buy some books and tales. He paid 3 over 5 of his money to buy his math book. Then he paid his money to buy stories diagram ; a. Calculate the remaining amount of money with Hussein? b. Hussein l
  13. Zdeněk
    tanks_3 Zdeněk picked up 15 l of water from a 100-liter full-water barrel. Write a fraction of what part of Zdeněk's water he picked.
  14. Fraction and a decimal
    numbs_11 Write as a fraction and a decimal. One and two plus three and five hundredths
  15. Withdrawal
    penize_13 If I withdrew 2/5 of my total savings and spent 7/10 of that amount. What fraction do I have in left in my savings?
  16. Mixed2improper
    zlomky_8 Write the mixed number as an improper fraction. 166 2/3
  17. Bicycle
    cestny_bicyk The bicycle pedal gear has 36 teeth, the rear gear wheel has 10 teeth. How many times turns rear wheel, when pedal wheel turns 120x?