Money + direct relationship - math problems

Money or finance are an essential medium of exchange, a unit of account and store of value in modern society. Mathematical examples helps to get basic financial literacy.

Number of problems found: 47

  • Hour salary
    usd_8 You work for 4 hours on a Saturday and 8 hours on Sunday. You also receive a $50 bonus. You earn $164. How much did you earn per hour?
  • Kilo candy
    bonbons_11 One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?
  • Supermarket
    vaha_17 In a local supermarket, 3/5 kilogram of squid costs 156.00. How do 4 kilograms of squid cost?
  • Natural gas in kWh
    plynomer Gas consumption for 2017 was 11,301 kWh I paid 532 € How much 1 m3?
  • Money split
    20eur Anton and Ferko got 2,500 euros together. The amount was split in 1:4 ratio. How much did each get?
  • Pamela
    penize_48 Lara Pamela spends her salary of 3000 for food, clothing, recreation and savings, which are in the ratio of 48:20:15:37, respectively. How much does he spend for savings?
  • Three friends
    money_19 Three friends divided the profit 104,650 CZK, so that for every 4 CZK, which got the first friend equals 5 crowns for second and for every 9 CZK, which got the second equals 16 CZK for third. Question: Who got the most and how much.
  • A family
    smetiarske_auto A family of four pays for garbage collection per year 1800 Kč. How many crowns a year the waste company get from the house where lives 93 people?
  • Pennies
    Toliar.preview 800 pennies have the same value as 100 ducats. 100 pennies have the same value as 250 tolars. How many ducats has the same value as 100 tolars?
  • Negative percentage
    trabant In 2006, the company had a loss of 11100 Euros. Two years later he was already in profit 50000 Eur. Calculate what percentage of the company increased profits in this two years.
  • Medicament
    tablets Same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur. Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active sub
  • Simple interest 4
    coins-uk_2 Find the simple interest if 5243 USD at 4.3% for 261 days. Assume a 361-day year.
  • Package Deal - what to choose
    o2_pausal_2 The parents decided to purchase a mobile phone to their son. They choose from menu: ? Which offer is best?
  • Glass
    sklo At the glass shop we have to cut 8 sheets of glass. Each was shaped a square with sides of 18 cm. We paid 44 CZK. How much is a 1 m2 of glass?
  • Brigade
    smrek_1 On a weekly forest brigade operates 12 students. After plant one hundred spruces get x CZK, anfter one hundred pines y CZK. How many CZK got one student for one day if planted spruces 25000 and 30000 pines week?
  • Bathroom
    koupelna How many CZK we pay for lining the perimeter walls of the bathroom with rectangular shape with dimensions 3.5 m and 4 m, high 1.5 m if 1 square m tile cost 300 CZK?
  • Car range
    Lupo_3L_TDI.JPG Calculate the maximum range of car, if you can spend 10 euros, price of diesel is 1.55 Eur/l and car consumption is 3 l/100 km.
  • Simple interest 2
    coins-uk Find the simple interest if 13905 USD at 4.5% for 6 months.
  • Bonus
    moeny Gross wage was 1323 USD including 25% bonus. How many USD were bonuses?
  • Sales vs profit
    Acer+vs+Apple Apple sells 22 percent less computes than the Acer but the profit from their sales is 2.2 times higher than Acer. How many times are Apple computer more expensive than Acer?

Do you have an interesting mathematical word problem that you can't solve it? Submit a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.

Please do not submit problems from current active competitions such as Mathematical Olympiad, correspondence seminars etc...