Money + inverse relationship - math problems

Number of problems found: 26

  • Tennis balls
    tenis Can of tennis balls contains 3 balls per can and cost $7 how much will it cost for 36 tennis balls?
  • Coins
    mince The money - coins are minted from the hardest bronze, which contains copper and tin in a ratio of 41: 9. How much copper and tin are in 2kg of bronze money?
  • Six workers
    workers Six workers earned a total of CZK 12,600 per week on the construction site (5 working days). How much do 7 workers earn in 10 days with the same daily average salary?
  • Snack
    minca CZK 450 was paid for a snack for 30 pupils. How many CZK will we pay for the same snack for 28 pupils?
  • Trio ratio
    minca Hans, Alena, and Thomas have a total of 740 USD. Hans and Alena split in the ratio 5: 6 and Alena and Thomas in the ratio 4: 5. How much will everyone get?
  • Composite ratio
    penize Jakub, Aneta, and Lenka divided 1342 USD in the ratio 5/2: 3/10: 1/4. How much did Lenka take?
  • Apples
    jablka School kitchen bought 36kg apples for 12 kc/kg. How many kilograms of apples 1/4 cheaper can they buy for the same money?
  • Supermarket
    vaha In a local supermarket, 3/5 kilograms of squid cost 156.00. How do 4 kilograms of squid cost?
  • Two discounts
    mince The MP4 player cost 960 CZK, the price was twice gradually reduced in the ratio 4: 3: 3/2. How much did the player cost after the second discount?
  • Twelve
    stromy Twelve students work on a week forestry brigade. One hundred spruces will receive x CZK, one hundred pine y CZK. How many receive each one students did in one day if they planted a total of 25,000 spruces per week and 30,000 pine trees? Express by express
  • Natural gas in kWh
    plynomer Gas consumption for 2017 was 11,301 kWh I paid 532 € How much 1 m3?
  • Kilo candy
    bonbons One kilogram of chocolate candy cost 10 euros. Kate buys 250 grams and had the 8 pack of candy. How much does cost one bonbon?
  • One deci
    vino Wine 0,375 l costs 2040 CZK. How much does one dl cost?
  • Three workers
    eura Three workers got paid for work. First earn € 50, the second € 100 and third € 60. For further work, we should receive together € 735. How do you divide that amount to be distributed in the same proportion as the first job?
  • Cost reduction
    penize Windbreaker cost after discounted SKK 1275, which were 3/4 of original price. How many SKK originally cost windbreaker? How many SKK was cost reduction?
  • Glass
    sklo At the glass shop we have to cut 8 sheets of glass. Each was shaped a square with sides of 18 cm. We paid 44 CZK. How much is a 1 m2 of glass?
  • Revenue
    odmena Mr. Robert and Mr. Norbert get together € 1400. The revenue split in the ratio of 4:3, depending upon each work. How many got each of them?
  • Sales vs profit
    Acer+vs+Apple Apple sells 22 percent less computes than Acer, but its sales are 2.2 times higher than Acer. How many times are Apple computers more expensive than Acer?
  • Car range
    Lupo_3L_TDI Calculate the maximum range of car, if you can spend 10 euros, price of diesel is 1.55 Eur/l and car consumption is 3 l/100 km.
  • Medicament
    tablets The same type of medicament produces a number of manufacturers in a variety of packages with different content of active substance. Pack 1: includes 60 pills of 600 mg of active substance per pack cost 9 Eur. Pack 2: includes 150 pills of 500 mg of active

Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.



Money - math problems. Inverse relationship - math problems.