Reason - 4th grade - math problems

Number of problems found: 47

  • Rabbits
    In the hutch are 48 mottled rabbits. Brown are 23 less than mottled and white are 8-times less than mottled. How many rabbits are in the hutch?
  • Buffet
    In the school buffet were 30 children. Twenty-one children bought sandwiches, and 15 children bought lemonade. Four children did not buy anything. How many children bought lemonade and sandwiches?
  • ZOO
    In the zoo was elephants as many as ostrichs. Monkeys was 4 times more than elephants. Monkeys were as many as flamingos. Wolves were 5 times less as flamingos. How many of these animals were together? We know that there were four wolves.
  • Brick weight
    The brick weighs 3 kg and a half-brick. How much does one brick weigh?
  • Three cats
    If three cats eat three mice in three minutes, after which time 90 cats eat 90 mice?
  • Subtraction
    How many times you can subtract the number 4 from the number 64?
  • Carpenter
    You want to cut long board into smaller pieces. Carpenter said that one cut of the board into two pieces will cost you 70 cents. But you need to cut the board into 9 parts. How much you pay?

We apologize, but in this category are not a lot of examples.
Do you have an exciting math question or word problem that you can't solve? Ask a question or post a math problem, and we can try to solve it.



We will send a solution to your e-mail address. Solved examples are also published here. Please enter the e-mail correctly and check whether you don't have a full mailbox.



Reason - math problems. Examples for 4th grade.