V kuchyni
V kuchyni je 3x víc židlí než v dětském pokoji. V dětském pokoji je 2x méně židlí než v obývacím pokoji. V obývacím pokoji je 2x víc židlí než v zahradě, kde jsou 2 židle. Všechny židle byly stejně levné. Kolik stály všechny židle, jestliže jeden kus je 5x levnější než stůl za 1000 Kč?
Správná odpověď:

K vyřešení této úlohy jsou potřebné tyto znalosti z matematiky:
Související a podobné příklady:
- Jedna 3
Jedna židle stojí dvakrát méně než dva stoly. Jeden stůl stojí 720kc. Kolik korun stojí stůl a 4 židle?
- Z5–I–4 MO 2018
V klubovně byly jen židle a stůl. Každá židle měla čtyři nohy, stůl byl trojnohý. Do klubovny přišli skauti. Každý si sedl na svou židli, dvě židle zůstaly neobsazené a počet nohou v místnosti byl 101. Kolik židlí bylo v klubovně?
- Židle
V místnosti jsou čtyřnohé židle, trojnohé verpánky a všechny jsou obsazeny lidmi (po jednom). Spočítali jsem všechny nohy v místnosti a bylo jich celkem 39. Kolik je tam židlí, verpánků a lidí?
- Pravděpodobnosti 57683
V dílně se k výrobě židlí používají tři roboty Q, R a S Robot Q tvoří 25% židlí Robot R tvoří 45% židlí Zbývající židle vyrobil Robot S Důkazy ukázaly, že 2 procenta židlí vyrobených robotem Q jsou vadné, 3 procenta židlí vyrobených robotem R a 5 procent
- Dve dívky
Sandra váží stejně jako Markéta a o 3kg méně než Justýna. Všechny tři dohromady váží 156kg. Kolik kilogramů má každá dívka?
- Na posteli
Vstoupíš do místnosti a na posteli jsou 2 psi, 4 koně, 1 žirafa a jedna kachna, 3 kuřata létají přes židli. Kolik nohou je na podlaze?
- Koupelová sůl
Koupelová sůl A váží 900g a stojí 36,40kč. Koupelová sůl B váží 1000g, ale stojí 85kč. O kolik je koupelová sůl A levnější, než koupelová sůl B?
- Paní Součková
Paní Součková koupila 6 pomerančový a 5 jablečný džusu a zaplatila celkem 254 Kč. Paní Dernerova koupila 6 jablečný džusu a 5 pomerančový džusu a zaplatila za ně o 2 Kč méně než paní Součková . Kolik stály jednotlivé džusy?
- Čtyřem
Čtyřem osobám byly vyplaceny prémie tak, že každá následující dostala o polovinu vic než předchozí. Kolik dostal každý, jestliže se celkem vyplatilo 6500 Kč?
- Ceny ceny
Metr látky zlevnil o 42 Kč, takže 4 metry látky za novou cenu byly o 20 Kč levnější než 3 metry látky za původní cenu. Jaká byla původní a nová cena látky?
- Jonathan a Golden
Zuzana koupila 3 kg jablek odrůdy Jonathan. Potom si všimla, že jablka Golden jsou o 3 Kč za kilogram levnější. Tak jich koupila 2 kg. Za jablka zaplatila celkem 109 Kč. Kolik stál 1 kg Jonathanů a kolik 1 kg Goldenů?
- Boty 3
Úloha pro 4. třídu: Maminka koupila zimní boty pro Jarmilu a Jirku. Jarmiliny boty byly o 58,- Kč levnější než Jirkovy boty. Urči cenu Jirkovych bot, když za oboje maminka zaplatila 760,- Kč.
- Látka
Cena jednoho metru látky se zvýšila o 40 Kč, takže tři metry za novou cenu byly o 60 Kč levnější než čtyři metry za cenu původní. Jaká byla původní a jaká nová cena látky?
- Cena učebnice
cena učebnice matematiky byla zlevněna o 32 Kč. Nyní jsou tedy 4 učebnice o 8 Kč levnější než 3 učebnice zakoupené za původní cenu. Vypočtěte kolik korun stála jedna učebnice před zlevněním, Kolik korun stojí učebnice nyní?
- Kytice
Simona natrhala v zahradě 63 tulipánů a uvázala z nich dvoubarevné kytice pro své přítelkyně. Tulipány byly pouze červené a bílé. Do každé kytice dala stejně hodně tulipánů, přičemž tři z nich byly vždy červené. Kolik mohla Simona odtrhnout 'bílých tulipá
- Za nákup
Za nákup 2,5kg meruněk a 1,5kg broskví se zaplatilo celkem 85 korun. Kilogram broskví je o 2 Kč levnější než kilogram meruněk. Kolik Kč se zaplatilo za meruňky?
- Eulerov úkol
Někdo si koupí za 180 tolarů ručníky. Kdyby bylo za stejné peníze o 3 ručníkov víc, byl by každý o 3 tolarů levnější. Kolik bylo ručníků?