Lístok
Dospelého stojí lístok 6e, pani učiteľka zaplatila za seba a 10 deti, len že deti lístok stál polovičnú cenu. Koľko zaplatila za seba aj deti?
Správna odpoveď:

Na vyriešenie tejto úlohy sú potrebné tieto znalosti z matematiky:
Súvisiace a podobné príklady:
- Kúpalisko - prázdniny
Detský lístok na kúpalisku stojí x €, pre dospelého je o 2 € drahší. Na kúpalisku bolo m detí a trikrát menej dospelých. Koľko eur vybral pokladník za vstupné na kúpalisku?
- ZOO
Jeden detský lístok do zoo stojí 3€. Jeden lístok pre dospelého stojí 6€. Teta Katka a ujo Jano išli do zoo s deťmi. Všetky lístky pri pokladni zaplatil ujo Jano. Teta Katka mu potom dala za seba a všetky dievčatá 15€. Koľko platil ujo Jano pri pokladni,
- Vstupného 8212
V múzeu zaplatila rodina (2 dospelí a 3 deti), platia deti polovicu dospelého vstupného. Koľko stojí detské vstupné do múzea, ak otec zaplatil 315. -Sk.
- Pani učiteľka
Pani učiteľka testovala deti, koľko metrov ubehnú za 12 minút. Koľko minút trvalo testovanie, keď sa vystriedali 3 družstvá a prestávky medzi všetkými behmi trvali celkovo 15 minút?
- Sladkosti 39531
Triedna učiteľka kúpila na konci roka svojim žiakom hrnček a sladkosti. Jeden hrnček stál 15 Sk, čokoláda 12 Sk a oblátku 9 Sk. Chalani dostali hrnček a čokoládu, dievčatá hrnček a oblátku. Koľko korún pani učiteľka zaplatila, ak chlapcov bolo v triede x
- Vypočítajte 17403
Za 5 krabíc polotučného mlieka a 10 rožkov zaplatila pani Čermáková 130 Kč. Škatuľa mlieka je o 17 drahšia ako rožok. Vypočítajte cenu a) 1 krabica mlieka, b) 1 rožok.
- Škola
27 žiakov 6.D triedy sa chystá na výlet. Vyberajú sa po 9 €. Pani učiteľka vybrala 153 €. Koľko detí ešte nezaplatilo?
- Mamička 3
Mamička zaplatila za nákup 132,50 Sk. Kupila chlieb, 5 kg jabĺk a tri litre mlieka. Vieme že chlieb stal dvakrát toľko ako mlieko a kilogram jabĺk stojí o 6,50 sk menej ako mlieko. Kolko korún stálo mlieko a chlieb a kilogram jabĺk?
- Výstava
Pani učiteľka zaplatila 280Kč za žiakov 4.A za vstupné na výstavu. Koľko žiakov bolo na výstave?
- Rovnakých 4632
Za šesť hrnčekov zaplatila pani Nováková 132kč. Koľko korún zaplatí pani Bartošová za 10 rovnakých hrnčekov?
- Akcia - zľavy
V predajni obuvi počas novorocneho vypredaja mali takúto akciu: pri kúpe dvoch zľavnených párov topánok, lacnejší pár dostanete za 1/2 cenu! Pani Ľudmila sa rozhodla, že túto akciu využije. Kúpila svojmu synovi topánky zľavnené z pôvodnej ceny 35€ o 60% a
- Nákup
Ak si zoberieme 6 kusov zaplatíme len za 4. Jeden kus stojí 7 a mama si kúpila 31kusov . .. Koľko zaplatila za nakup?
- Efektivita železnice
S dotáciami sa ľahko podniká (resp. šafárí). Vypočítajte koľko by musel stáť (x) lístok v dnešnej cene € 9 ak by železnica nebola dotovaná, ak je známe že bez dotácií by lístok stál trojnásobok dnešnej ceny. Vypočítajte aj výšku dnešnej dotácie (y),
- Listy
V škole deti písali 20 listov, popoludni hodili 20 listov potom i pani učiteľka počítala deti a detí bolo 22 tak šli hodit ešte 2 listy. Koľko listov hodili spolu?
- Zaplatila 4528
Mamička kúpila na večeru jednu hovädziu konzervu a dve paštéty. Zaplatila za to celkom 41,- Kč. Iná pani kúpila dve hovädzie konzervy a päť paštét a zaplatila 88,- Kč. Koľko korún stojí konzerva a koľko paštéta?
- Spolužiakov 8383
Katka kupovala lístky do kina pre spolužiakov. Pre chlapcov kúpila 7 lístkov na štvrtok a 5 lístkov na piatok a zaplatila 186 Kč. Pre dievčatá kúpila 11 lístkov na štvrtok a 4 lístky na piatok a zaplatila 246 Kč. Koľko korún stál lístok na štvrtok a koľko
- Lístky do kina
Alena kupovala lístky do kina pre dve skupiny spolužiakov. Pre prvú skupinu kúpila 7 lístkov na 1.miesto a 5 lístkov na 2.miesto a zaplatila 62Kč. Pre druhú skupinu kúpila 11 lístkov na 1.miesto a 4 lístky na 2.miesto a zaplatila 82Kč. Koľko korún stál lí