Limonáda

V lednu se prodávali 2 litry limonády za 24 Kč, v únoru se za tuto cenu prodávalo 2,5 litrů limonády. O kolik procent byl 1 litr limonády v únoru levnější než v lednu?

Správná odpověď:

p =  20 %

Postup správného řešení:

c1=24/2=12 Kc/l c2=24/2.5=485=9.6 Kc/l p=100 c1c2c1=100 129.612=20%



Našel si chybu či nepřesnost? Klidně nám ji napiš.



Zobrazuji 1 komentář:
#
Žák
Máte to špatně. Výsledek je 20%

avatar







Tipy na související online kalkulačky
Naše kalkulačka pro výpočet procent Vám pomůže rychle vypočítat různé typické úlohy s procenty.
Tip: proměnit jednotky objemu vám pomůže náš převodník jednotek objemu.

K vyřešení této úlohy jsou potřebné tyto znalosti z matematiky:

Související a podobné příklady:

  • Úspory
    money Čtyřčlenná rodina spoří. Otec uspořil za měsíc 530kč, matka o 230kč méně než otec, Tomáš o 275kč méně než matka a Jana o 20kč více než Tomáš. Kolik kč uspořila rodina dohromady za 1 rok?
  • Zverimex 2
    dog Aneta má 13 slepic, 9 králíků, 2 kočky a jednoho psa. Ve zverimexu stojí 1 pták 100 Kč, 1 králík 120 Kč, 1 kočka 400 Kč a 1 pes 620 Kč. 1. Kolik celkem Aneta zaplatila za všechna zvířata? 2. Aneta koupila všechna zvířata naráz. Kolik by zaplatila, kdyby n
  • Víno
    wines 5 litrů bílého vína a 6 litrů červeného vína bylo za 432 Kč. 1 litr červeného vína je o 6 Kč dražší než 1 litr bílého vína. Kolik zaplatíme za 1 litr bílého a 1 litr červeného vína?
  • Ceny ceny
    textiles Metr látky zlevnil o 42 Kč, takže 4 metry látky za novou cenu byly o 20 Kč levnější než 3 metry látky za původní cenu. Jaká byla původní a nová cena látky?
  • Altánok
    altanok Obdélníkový altán s rozměry 3,5 m a 2,75 m má být vydlážděn čtvercovými dlaždicemi o straně 25 cm v ceně 22 Kč za 1 ks nebo obdélníkovými dlaždicemi se stranami 20 cm a 15 cm v ceně 11 Kč za 1 ks. Které řešení je levnější (napíšte jeho cenu)?
  • Tři různé
    vahy2 Tři různé druhy čokoládových bonbónů jsou v ceně 18kč,24kč a 20kč za 10 dag(dříve dkg). Kolik kč bude stát 1kg směsi namíchané v poměru 1:5:4?
  • Dvě vína
    wines V poměru 2:1 stojí litr smíšeniny 4,1 Kč. V poměru 1:2 stojí litr smíšeniny 4,5 Kč. Kolik stojí litr každého vína?
  • Maminka
    penize Maminka si koupila čokoládu za 20Kč, bundu za 412Kč, teplákovou soupravu za 2 348Kč a banány za 12Kč. Kolik Kč jí zbylo jestliže měla 3001?
  • Nádoby
    nadoby Máme nádobu o obsahu 7litru,5litru a 2litry. Největší nádoba je naplněná tekutinou, ostatní jsou prázdné. Dokážeš pouze přeléváním získat 5litru a dvakrát po jednom litru tekutiny? Na kolik přelití to jde?
  • Vlajka
    flg Děti si nechaly ušít klubovou vlajku. Červená barva pokryla z celkové plochy vlajky 2/20, modrá plocha pětinu, žlutá 19% z celkové plochy. Kolik % zaujímá zelená plocha?
  • Nákup
    cart Maminka koupila 5 krabic mléka a 7 kg brambor a platila celkem 147 Kč. Teta koupila 7 krabic mléka a 3 kg brambor a zaplatila 131 Kč. Jaká je cena 1 krabice mléka a 1 kg brambor? Kolik Kč by dohromady ušetřily, kdyby nakoupily v supermarketu, kde mají ste
  • Daňe 2
    dph Výrobek byl zatížen 20% daní se prodával za 600kč. Za kolik kč se prodával výrobek, pokud by byl zatížen jen 10% daní?
  • Třídní 2
    chocholate Třídní učitelka koupila na konci roku svým žákům hrneček a sladkosti. Jeden hrneček stál 15 Kč, čokoláda 12 Kč a oplatku 9 Kč. Kluci dostali hrneček a čokoládu, dívky hrneček a oplatku. Kolik korun paní učitelka zaplatila, jestliže kluků bylo ve třídě x a
  • Vrchní prchní
    juice V restauraci prodávají 0,2 l džusu za 14 Kč. Číšník okrádá hosty tím, že džus ředí vodou v poměru 4:1. Voda stojí 6 Kč za 1 l. O kolik okradl číšník hosty, když prodal 10 l této směsi.
  • Výhra 2
    penize Tomáš, Honza a Vašek se mají podělit o výhru 1220kč. Přitom Honza dostal o 25% více než Tomáš. Vašek o 20% méně než Tomáš. Kolik kč každý z nich dostal?
  • Lístky do kina
    tickets Alena kupovala lístky do kina pro dvě skupiny spolužáků. Pro první skupinu koupila 7 lístků na 1.místo a 5 lísků na 2.místo a zaplatila 62Kč. Pro druhou skupinu koupila 11 lístků na 1.místo a 4 lístky na 2.místo a zaplatila 82Kč. Kolik korun stál lístek n
  • Stáčení do nádob
    flasa Prodejce nabízí čerstvé vymačkanou šťávu, kterou zákazníkovi buď stáčí do vlastních nádob, nebo ji prodává v litrových plastových lahvích, které si u něj zákazník zakoupí. Litr šťávy stojí o 40 Kč více než láhev. Natočení šťávy do vlastní nádoby není zpop