Ultradrahé rampy

Ve vesničce Čakajovce je dvojice úrovňových železničních přejezdů (tzv. rampy), které se rozhodla státní firma ŽSR vyměnit za novější, bez manuální obsluhy. Cena za modernizaci dvou přejezdů je 302065 Eur.

Vypočítejte kolik rodinných domů za 77000 Eur lze pořídit za tuto cenu. Vypočítejte kolik přejezdu je možné zrekonstruovat použitím levnějšího a modernějšího typu přejezdy za 13000 Eur. Za kolik měsíců se vrátí investice ŽSR 302065 Eur, pokud se ušetří 1 pracovní místo železničáře v 3-dvousměnném provozu, tj. 3100 Eur měsíčně a náklady na provoz nových ramp jsou 110 Eur/měsíc. Za kolik měsíců by se vrátila investice do modernějšího a levnějšího přejezdy za 13000 Kč?

Správný výsledek:

Kolik domů po 77000 Eur se dá koupit za cenu přejezdu v Čakajovcach:  3
Kolik levnějších přejezdu za 13000 Eur se dá postavit:  23
Za kolik měsíců se vrátí investice:  102
Za kolik měsíců by se vrátila investice do levnějších ramp:  5

Řešení:

a=30206577000=3
b=30206513000=23
c=3020653100110=102
d=130003100110=5



Budeme velmi rádi, pokud najdete chybu v příkladu, pravopisné chyby nebo nepřesnost a ji nám prosím pošlete . Děkujeme!






Zobrazuji 0 komentářů:
avatar




Tipy na související online kalkulačky
Vyzkoušejte naši kalkulačka na přepočet poměru.
Chcete zaokrouhlit číslo?
Chcete proměnit jednotky času, např. hodiny na minuty?

Další podobné příklady a úkoly:

  • ŽSR
    luzianky Vypočítejte jak vysoké jsou fixní roční personální náklady na provoz jednokolejný tratě dlouhé 118 km, pokud každých 5 km je stanice, kterou obsluhují tři lidé - výpravčí a dva výhybkáři v 4-dvousměnném provozu. Uvažujte průměrný plat zaměstnance železnic
  • Svačina
    ball1_3 3 kamarádi jdou koupit míč a ten stojí 300kč. každý dá 100kč. Později prodavač zjistí že míč stojí 250kč. po učnovi pošle 50 kč. učeň si koupí svačinu za 20kč. Chlapcum vrátí 30kč - každému 10kč. Každý chlapec platil za míč 90kč. 3*90=270+20 za svačinu -
  • Byty prodej
    byty Městský úřad prodával 4 stejné byty a utžil za ně 864000 kč. Kolik korun stál jeden byt? Pokud by rodina splácela měsíčně 2000 kč , splatila by tento byt za 10 let ?
  • Bonbony
    bonbons_5 Cena za 1kg dražších bonbonu je 125 Kč. Cena za 1kg levnějších bonbonu je 100Kč. Z bonbonu namichame dvě různé smesi. A teď. Druhá směs obsahuje 2kg drazsich bonbonu a několik kg levnějších bonbonu. Cena za 1 kg této směsi je 110kč. Vypočítejte kolik kg l
  • Směs ořechů
    vahy2 Směs ořechů má být připravena z mandlí, arašídů a kešu ořechů poměru 1:2:3 (v tomto pořadí). Cena mandlí je 150 Kč/kg, cena arašídů je 140 Kč/kg a cena kešu ořechů je 180 Kč/kg. Cena směsi se stanovuje podle poměru, v jakém se ořechy míchají. Jaká bude ce
  • Tesco Clubcard
    clubcard Bernard dostal ve čtvrtletním vyúčtování TESCO Clubcard poukázky na odběr zboží v hodnotě 2,3 Eur. Vypočítejte za kolik měsíčně průměrně v Tesco nakoupil zboží. Tesco Clubcard funguje tak že za každých utracených 1 euro dostáváte 1 Clubcard bod, který ve
  • Nebankovka
    penize_49 Paní Smetanová si vzala nebankovní půjčku. Měsíční poplatek se počítá pomocí základního poplatku. Základní poplatek 60 Kč se každý měsíc násobí počtem měsíců, po které zná paní Smetanová peníze vypůjčeny (1. Měsíc = 1 × 60 Kč, 2. Měsíc = 2 × 60 Kč, . . .
  • Bonbony
    zele-bonbony_1 Cena za 1 kg dražších bonbónů je 125 Kč. Cena za 1 kg levnějších bonbónů je 100 Kč. Z bonbónů namícháme dvě různé směsi. A) První směs obsahuje 2 kg dražších a 0,5 kg levnějších bonbónů. Vypočtěte cenu za 1 kg první směsi. B) Druhá směs obsahuje 2 kg draž
  • Zverimex 2
    dog Aneta má 13 slepic, 9 králíků, 2 kočky a jednoho psa. Ve zverimexu stojí 1 pták 100 Kč, 1 králík 120 Kč, 1 kočka 400 Kč a 1 pes 620 Kč. 1. Kolik celkem Aneta zaplatila za všechna zvířata? 2. Aneta koupila všechna zvířata naráz. Kolik by zaplatila, kdyby n
  • Dojezd
    Lupo_3L_TDI.JPG Vypočítejte maximální dojezd auta, pokud můžete utratit 10 Eur, nafta stojí 1,55 Eur/l a spotřeba auta je 3 l/100 km.
  • Nakladatelství
    books_33 Nakladatelství připravuje vydání slovníku. Příprava tisku stojí bez ohledu na počet vydaných výtisků 150000 Kč. Tiskárna si účtuje za jeden výtisk 80 kč . A) Jaké budou náklady na jeden slovník, vydá-li se 5000 výtisků? B) Při jakém počtu vydaných slovník
  • Maminka 3
    sveter_4 Maminka koupila Honzovi a Daně bundy. Zaplatila za ně 1 126 Kč. Kolik korun stála Danina bunda, když byla o 108 Kč levnější než Honzova?
  • Koberec 5
    koberec_3 Do čtvercové kanceláře se kupoval nový koberec s lištami. Lišty na tuto kancelář státy dohromady 1500 Kč; 15 Kč za 1 m. Kolik m2 má tato kancelář, ve které pracuje 6 lidí?
  • Tři rodiny
    byty_3 Adamcovi, Bendovi a Cibulkovi si začaly v lednu 1997 šetřit na být v ceně 750 000kc. Bendovi měli 250 000 a šetří 4000kc měsíčně Adamcovi měli 370 000 Kč a šetří 6000kc měsíčně Cibulkovi měli 186 000 a šetří 10 000 kc měsíčně. A) zjistí ve kterém měsíci k
  • Vojta 3
    penize_49 Vojta a Martin od stejného dne přispívají na dobročinné účely. Vojta přispívá každý týden částkou 110 Kč. Martin přispívá každý týden částkou 85 Kč a navíc na počátku jednorázově přispěl částkou 300 Kč. Vypočtěte, po kolika týdnech přispěli Vojta a Martin
  • Odpisy
    exp_2 Firma koupila nový stroj za 350 000 Kč. Opotřebením klesá jeho cena každým rokem o 10%. Stroj se může odepsat klesne-li jeho cena opotřebením pod 30%. Určete za kolik let může firma stroj odepsat.
  • Nákup
    cart Maminka koupila 5 krabic mléka a 7 kg brambor a platila celkem 147 Kč. Teta koupila 7 krabic mléka a 3 kg brambor a zaplatila 131 Kč. Jaká je cena 1 krabice mléka a 1 kg brambor? Kolik Kč by dohromady ušetřily, kdyby nakoupily v supermarketu, kde mají ste