Nákup 2

Z peněz, které měla paní Marie v peněžence, dala za první nákup pětinu. Ze zbytku si mohla koupit 2 kg jahod. Koupila si ale jen 1,5 kg za 60 Kč. Kolik korun měla paní Marie původně v peněžence?

Správný výsledek:

x =  100 Kc

Řešení:


x-x/5 = 2•60/1.5

4x = 400

x = 100

Vypočtené naší jednoduchou kalkulačkou na rovnice.



Budeme velmi rádi, pokud najdete chybu v příkladu, pravopisné chyby nebo nepřesnost a ji nám prosím pošlete . Děkujeme!






Zobrazuji 0 komentářů:
avatar




Tipy na související online kalkulačky
Máte lineární rovnici nebo soustavu rovnic a hledáte její řešení? Nebo máte kvadratickou rovnici?

K vyřešení této úlohy jsou potřebné tyto znalosti z matematiky:

Další podobné příklady a úkoly:

  • Nákup ovoce
    zemiaky_6 Jirka s maminkou byl na nákupu. Maminka koupila 2 kg broskví a 5 kg brambor a platila 173 Kč. Sousedka koupila 3 kg broskví a 4 kg brambor a platila 186 Kč. Kolik stálo 1 kg broskví a 1 kg brambor?
  • Nákup
    cart Maminka koupila 5 krabic mléka a 7 kg brambor a platila celkem 147 Kč. Teta koupila 7 krabic mléka a 3 kg brambor a zaplatila 131 Kč. Jaká je cena 1 krabice mléka a 1 kg brambor? Kolik Kč by dohromady ušetřily, kdyby nakoupily v supermarketu, kde mají ste
  • Bonbony
    zele-bonbony_1 Cena za 1 kg dražších bonbónů je 125 Kč. Cena za 1 kg levnějších bonbónů je 100 Kč. Z bonbónů namícháme dvě různé směsi. A) První směs obsahuje 2 kg dražších a 0,5 kg levnějších bonbónů. Vypočtěte cenu za 1 kg první směsi. B) Druhá směs obsahuje 2 kg draž
  • Nebankovka
    penize_49 Paní Smetanová si vzala nebankovní půjčku. Měsíční poplatek se počítá pomocí základního poplatku. Základní poplatek 60 Kč se každý měsíc násobí počtem měsíců, po které zná paní Smetanová peníze vypůjčeny (1. Měsíc = 1 × 60 Kč, 2. Měsíc = 2 × 60 Kč, . . .
  • Kolik 31
    valec Kolik kg barvy potrebujeme na natreni valce o prumeru 60 cm a delce 2 metry, jestlize na jeden metr čtverečný plochy spotrebujeme 0,5 kg barvy? Kolik zaplatíme za barvu, jestliže 1 kg stojí 165 Kč?
  • Sladkosti 3
    cukriky Kolik kg červených bonbónů v ceně 65 Kč za 1 kg je nutné přidat k 5 kg modrých bonbónů v ceně 140 Kč za 1 kg, když cena směsi má být 120 Kč za 1 kg.
  • Kavárna
    coffee-beans Do prodejny dovezli 2 druhy kávy, celkem 50 kg. Káva 1. druhu stála 220 Kč za kilogram, káva 2. druhu 300 Kč za 1 kg. Obchodník za všechnu kávu utržil 12000 Kč. Kolik kg kávy 1. druhu a kolik kg kávy 2. druhu přivezli na stánek?
  • Jonathan a Golden
    jablka_14 Zuzana koupila 3 kg jablek odrůdy Jonathan. Potom si všimla, že jablka Golden jsou o 3 Kč za kilogram levnější. Tak jich koupila 2 kg. Za jablka zaplatila celkem 109 Kč. Kolik stál 1 kg Jonathanů a kolik 1 kg Goldenů?
  • Eva
    susienky Koupí-li Eva 8 balíčků sušenek, zbydou jí v peněžence 4 Kč. Kdyby chtěla koupit 10 balíčků, musela by si 20 Kč půjčit. Kolik peněz měla Eva v peněžence ?
  • Svetr 3
    sveter Na upletení svetru spotřebovala paní černá 1,2 kg vlny. 100 gramové klubko prodávali za 39. - Kč. Kolik peněz ušetří, když si svetr uplete sama, než když by ho koupila za 720,- Kč?
  • Nákup
    buying Bratr dostal na nákup 240kč a mohl si za 1/8 koupit co chtěl. Mohl zaplatit ze zbytku nákup za 200 kč?
  • Odrody jablek
    jablone_1 Pani Bartova kupuje jablka. Odrúda Bohemia je o 4 kč za kilogram drazší nez odruda Golden. Pani Bartova koupila 10kg Goldenu a 15kg Bohemii. Celkem zaplatila 360kc. Kolik korun stály jednotlivé odrudy jablek?
  • Nákup
    rohliky_1 Petr si koupil ke svačině 0,35 kg šunky, 6 rohlíků a minerálku. Kolik za nákup zaplatil? (Minerálka stojí 14,60kč, rohlík 3,40kč a kilogram šunky 129kč). Nákup zaokrouhli na celé koruny.
  • Bonbony
    bonbons_5 Cena za 1kg dražších bonbonu je 125 Kč. Cena za 1kg levnějších bonbonu je 100Kč. Z bonbonu namichame dvě různé smesi. A teď. Druhá směs obsahuje 2kg drazsich bonbonu a několik kg levnějších bonbonu. Cena za 1 kg této směsi je 110kč. Vypočítejte kolik kg l
  • Zelovoc
    banan V obchodě s ovocem a zeleninou koupila Katka 3 kg jablek po 18 kč a 2 kg banánů po 30 kč. Kolik korun zaplatila za celý nákup? Kolik korun ji vrátili, jestliže platila dvoustokorunovou bankovkou?
  • Kilo - kilogram
    chlieb Maminka koupila v obchodé 1 osminu kg másla, 1 polovinu kg chleba, 6 dvactipětin kg šunky a 3 desetiny kg sýra. Vyjádři hmotnost všech surovin v gramech. Byl nákup těžší a nebo lehčí než 1 kg a o kolik?
  • Jarmila
    bookshelf_1 Jarmila si koupila za dvě pětiny svých peněz knihu, zbylo jí 75 Kč. a) Kolik Kč měla Jarmila původně? b) Kolik Kč stála kniha?