Denáre

Obchodník koupil jisté množství jablek a zaplatil 1 denár za každých 7 jablek. Následující den prodal všechny jablka po 1 denár za 5 kusů a vydělal tak 12 denárů. Kolik jablek původně koupil a kolik musel investovat do tohoto obchodu?

Správná odpověď:

x =  210
y =  30

Postup správného řešení:

1/5 x1/7 x=12  2x=420  x=210=210
y=1/7 x=1/7 210=30



Našel si chybu či nepřesnost? Klidně nám ji napiš.



avatar







Tipy na související online kalkulačky
Máte lineární rovnici nebo soustavu rovnic a hledáte její řešení? Nebo máte kvadratickou rovnici?

K vyřešení této úlohy jsou potřebné tyto znalosti z matematiky:

Související a podobné příklady:

  • 100 denárů
    pigs Jistý kupec řekl: "Chci koupit 100 prasat za 100 denárů. Dospělý vepř stojí 10 denárů, prasnicí 5 denárů, dvě malé prasiarka jsou za 1 denár. " Kolik vepřů, prasnic a selat mohl koupit přesně za 100 denárů?
  • Obchodník
    jablone Obchodník prodává jablka ze ziskem 20% za kilogram. Dnes se rozhodl, že sníží cenu jablek o 10%. S jakým ziskem prodává obchodník jablka dnes?
  • Do školni
    jablka Do školni jídelny koupili 36kg po 12kč/kg. Kolik kg jablek o 1/4 lacinějšich na kilogramu mohli koupit za tytéž penize?
  • Strom
    apples Kolik jablek bylo původně na stromě, jestliže první den spadla třetina, druhý den čtvrtina zbytku a na stromě zůstalo 45 jablek?
  • Jablka 3
    jablka Babička měla jablka, když jich sedm dala dědovi, měli oba stejně. když dal děda pět jablek babičce, měla jich 3x víc než děda. Kolik jablek měl každý původně?
  • Pan Zlámal
    jabka Pan Zlámal chce na zimu nakoupit jablka Spartan. Má dvě možnosti nákupu: 1) Nakoupí jablka v tržnici, kde 1 kg stojí 15 Kč. 2) Zajede autem do zemědělského družstva, kde jablka prodávají po 9 Kč za kilogram. Musí však navíc zaplatit, jak předem odhadl 150
  • Peníze a obchod
    img-thing Peter zaplatil v obchodě o 3 eura více, než je polovina částky, kterou měl při příchodu do obchodu. Při odchodu mu zůstalo 10 eur. Kolik eur měl při příchodu do obchodu?
  • Školní 8
    jablka Školní jídelna zakoupila na podzim 50kg jablek po 12kč. Kolik kg jablek mohli koupit před Vánoci za stejnou částku, jestliže jablka stála už 20kč. ?
  • Výlet 2
    skauti Při výletě ušli skauti první den 1/2 trasy, druhý den 2/5 trasy a na třetí den jim zůstalo ujít ještě 12 km. Kolik km ušli za všechny tři dny?
  • Doporučená
    books Doporučená cena románu „Smějící se slunce” je 285 Kč. Prodejce knih nakoupil ve velkoobchodě 60 kusů románu a platil 82% doporučené ceny (18% je jeho zisk za prodej knih). Za doporučenou cenu prodal 55 kusů románu, zbývajících pět kusů prodal až ve výprod
  • Honzík 2
    boruvky Honzík pozval na návštěvu pár kamarádů a na pohoštění koupil mimo jiné 30 koláčů tří různých druhů. Cena jednoho borůvkového koláče byla 8 korun, jeden makový stál o korunu více než jeden tvarohový. Makových koláčů byla třetina a zaplatil za ně stejnou ce
  • Dělníci
    delnik Dělníci za tři dny vyrobili 12 500 kusů součástek. Druhý den jich vyrobili o 200 kusů méně než 3 den a první den o 350 kusů více než 2 den. Kolik jich vyrobili každý den.
  • Kolik 77
    jablka Kolik zaplatil Jakub za 3,5 kg jablek, jestliže 1 kg jablek stal 18 Kč
  • Losy
    los Prodavač losů prodal za tři dny 1280 stíracích losů. Druhý den prodal o 90 losů méně než první den, třetí den prodal o 1,5 krát více losů než druhý den. Kolik losů prodal třetí den?
  • Cukr
    cukr Při 14% cukernatosti vyrobil cukrovar za 1 den 127 t cukru. Kolik tun čisté cukrové řepy zpracoval cukrovar za 1 den?
  • Plat
    kcs Pan Pilný měl od začátku lonskeho roku měsíční plat 955 Kč. Od kterého měsíce mu byl plat zvýšen o 52 Kč, když za rok vydělal 11824 Kč (zadejte ako číslo od 1 po 12)?
  • Skupinka
    deti_skupina Skupina dětí se chtěla povozit. Když se děti rozdělily do skupin po 3 dětěch, tak jim 1 zbyl. Když se rozdělily po 4 dětech tak 1 zbyl. Když se rozdělily po 6 dětech do skupiny tak jim 1 zbyl. Po 5 dětěch tak jim to vyšlo. Kolik dětí je?