Denáre dináre peniažky

Obchodník kúpil isté množstvo jabĺk a zaplatil 1 denár za každých 7 jabĺk. Nasledujúci deň predal všetky jablká po 1 denári za 5 kusov a zarobil tak 12 denárov. Koľko jabĺk pôvodne kúpil a koľko musel investovať do tohto obchodu?

Správna odpoveď:

x =  210
y =  30

Postup správneho riešenia:

1/5 x1/7 x=12  2x=420  x=210=210
y=1/7 x=1/7 210=30



Našiel si chybu či nepresnosť? Kľudne nám ju napíš.



avatar







Tipy na súvisiace online kalkulačky
Máte lineárnu rovnicu alebo sústavu rovníc a hľadáte jej riešenie? Alebo máte kvadratickú rovnicu?

Na vyriešenie tejto úlohy sú potrebné tieto znalosti z matematiky:


 
Odporúčame k tejto úlohe z matematiky si pozrieť toto výukové video: video1

Súvisiace a podobné príklady:

  • Jablká
    jablka Do školskej jedálne kúpili 36kg po 12kč /kg. Koľko kg jabĺk o 1/4 lacnejšie na kilogramu mohli kúpiť za tie isté penize?
  • Obchodník 2
    jablone Obchodník predáva jablká zo ziskom 20% za kilogram. Dnes sa rozhodol, že zníži cenu jabĺk o 10%. S akým ziskom predáva obchodník jablká dnes?
  • Jablká
    apples Koľko jabĺk bolo pôvodne na strome, ak prvý deň spadla tretina, druhý deň štvrtina zvyšku a na strome zostalo 45 jabĺk?
  • Denis
    orechy Denis zje za 1 deň 12 lieskových orechov. O kolko viac lieskových orechov musí denne zjesť, aby za 3 dni zjedol 57 lieskovcov, keby každý deň zjedol rovnaké množstvo orechov.
  • Lósy
    los Predavač losov predal za tri dni 1280 stieracích žrebov. Druhý deň predal o 90 losov menej ako prvý deň, tretí deň predal o 1,5 krát viac losov než druhý deň. Koľko losov predal tretí deň?
  • Pán Zlámal
    jabka Pán Zlámal chce na zimu nakúpiť jablká Spartan. Má dve možnosti nákupu: 1) Nakúpi jablká v tržnici, kde 1 kg stojí 15 CZK. 2) Zájde autom do poľnohospodárskeho družstva, kde jablká predávajú po 9 CZK za kilogram. Musí však navyše zaplatiť, ako vopred odha
  • Farma
    jrd Firma zamestnala na farme študenta na celý mesiac jún (vrátane víkendov). Platili mu za jeden deň 16€ spolu s celodennou stravou. Ak niektorý deň nepracoval, zaplatil 6€ za stravu. Koľko dní študent pracoval, ked za mesiac jún zarobil 348€?
  • Dedko 6
    plot Dedko robil plot okolo svojej obdĺžnikovej záhrady s rozmermi 7,2m a 12m. Koľko m pletiva musel kúpiť a koľko zaplatil, ak jeden meter pletiva bol po 5,90 €?
  • Branko
    cokolada Branko dostal na narodeniny od svojho strýka peniaze. Ked išiel do obchodu, nahlas počítal: , ,Ak si kúpim čokolády po 1 eure a 30 centov za kus, zostane mi 60 centov. Ak by som si ale chcel kúpiť také isté množstvo čokolád po 1 eure a 40 centov, chýbalo
  • Zisk alebo strata
    books Odporúčaná cena románu "Smejúci sa slnko" je 285 Sk. Predajca kníh nakúpil vo veľkoobchode 60 kusov románu a platil 82% odporúčanej ceny (18% je jeho zisk za predaj kníh). Za odporúčanú cenu predal 55 kusov románu, zvyšných päť kusov predal až vo výpredaj
  • Prasiatko
    pig Muž kúpil prasa za 65€, následne ho predal za 80€. Potom ho znova kúpil za 90€ a predal za 105€. Koľko € zarobil?
  • Stromčeky
    stromy Sadár kúpil stromčeky za 960 KČ. Keby bol každý stromček o 12 KČ lacnejšie, bol by sadár za tie isté peniaze dostal o 4 stromčeky viac. Koľko stromčekov kúpil?
  • Skupinka
    deti_skupina Skupina detí sa chcela povoziť. Keď sa deti rozdelili do skupín po 3 deťoch, tak im 1 ostal. Keď sa rozdelili po 4 deťoch tak 1 ostal. Keď sa rozdelili po 6 deťoch do skupiny tak im 1 ostal. Po 5 deťoch tak im to vyšlo. Koľko je detí?
  • Platba
    img-thing Peter zaplatil v obchode o 3 eura viac, ako je polovica sumy, ktorú mal pri príchode do obchodu. Pri odchode mu zostalo 10 eur. Koľko eur mal pri príchode do obchodu?
  • Pri tovare
    penize Pri tovare B bola ponuka: Ak si zoberiete 6 kusov, zaplatíte len za 4 kusy. Jeden kus tohto tovaru stojí 7 eur. Mária si zobrala do košíka 31 kusov tohto tovaru. Koľko eur zaplatila za tento tovar?
  • Igor
    sales Igor zaplatil za tenisky namiesto 15 eur iba 12 eur. O koľko percent zaplatil menej? Na koľko percent z pôvodnej sumy tenisky zlacneli?
  • Priemerná hmotnosť
    apples Mamička kúpila 6 jabĺk ktorých priemerná hmotnosť bola 130 g - Ak 1 jablko zo sáčku vybrala, priemerná hmotnosť zvyšných jabĺk sa zmenila na 140 g. Aká bola hmotnosť vytiahnutého jablká?