Žuvačky

Za 3 žuvačky zaplatíš o 20 korún menej ako za 7 žuvačiek. Koľko stojí 1 žuvačka a kolko stojí balík 5ks?

Správna odpoveď:

z =  5 Sk
b =  25 Sk

Postup správneho riešenia:


3z + 20 = 7z

3•z + 20 = 7•z

4z = 20

z = 5

Vypočítané našou jednoduchou kalkulačkou na rovnice.
b=5 z=5 5=25 Sk



Našiel si chybu či nepresnosť? Kľudne nám ju napíš.






avatar




Tipy na súvisiace online kalkulačky
Máte lineárnu rovnicu alebo sústavu rovníc a hľadáte jej riešenie? Alebo máte kvadratickú rovnicu?

Na vyriešenie tejto úlohy sú potrebné tieto znalosti z matematiky:


 
Odporúčame k tejto úlohe z matematiky si pozrieť toto výukové video: video1

Súvisiace a podobné príklady:

  • Za 5
    rammstein_amerika Za 5 rámikov na fotografie zaplatíš o 12 eur viac ako za 3 rámiky. Koľko stojí jeden rámik?
  • Rámiky
    room Za 5 rámikov na fotografie zaplatíš o 12€ viac ako za 3 rámiky. Koľko stojí jeden rámik?
  • Narodeniny
    lizatka Janka na narodeniny doniesla kamarátkam 30 lízaniek a 24 žuvačiek. Koľko má kamarátok, ak každá dostala rovnaký počet lízaniek aj žuvačiek? Koľko žuvačiek a koľko lízaniek dostala každá kamarátka?
  • Pošta
    posta Balík z USA na Slovensko stojí 5,3 €. Balík zo Slovenska do USA stojí 49 €. Vypočítajte koľko krát je Slovenská pošta drahšia ako americká.
  • Korún českých
    koberec Koľko korún (Kc) zaplatíme za koberec do spálne, keď 1m štvorcových koberca stojí 350 Kc a spálňa má rozmery 4 m a 6m? Koľko korún zaplatíme za lištu okolo koberce, keď 1m lišty stojí 15 Sk?
  • Víno
    vino Fľaša vína stojí 21 eur; víno je 20 krát drahšie ako flaša. Koľko stojí flaša?
  • Stolička
    stol Jedna stolička stojí dvakrát menej ako dva stoly. Jeden stôl stojí 720 korún. Koľko korún stojí stôl a 4 stoličky?
  • Mamička 3
    chlieb Mamička zaplatila za nákup 132,50 Sk. Kupila chlieb, 5 kg jabĺk a tri litre mlieka. Vieme že chlieb stal dvakrát toľko ako mlieko a kilogram jabĺk stojí o 6,50 sk menej ako mlieko. Kolko korún stálo mlieko a chlieb a kilogram jabĺk?
  • Nádoby - prelievanie
    nadoby Máme nádobu s obsahom 7 litrov, 5 litrov a 2 litre. Najväčšia nádoba je naplnená tekutinou, ostatné sú prázdne. Dokážeš iba prelievaním získať 5 litrov a dvakrát po jednom litri tekutiny? Na koľko preliatie to ide?
  • Peniaze
    penize V čarovnej krajine majú svoje peniaze, ktoré sa volajú Fu, Ru, Mu. Tri Mu maju rovnakú hodnotu ako päť Ru. Šesť Ru má rovnakú hodnotu ako osemnásť Fu. Koľko Fu má ronakú hodnotu ako jeden Mu?
  • ZOO
    zoo Jeden detský lístok do zoo stojí 3€. Jeden lístok pre dospelého stojí 6€. Teta Katka a ujo Jano išli do zoo s deťmi. Všetky lístky pri pokladni zaplatil ujo Jano. Teta Katka mu potom dala za seba a všetky dievčatá 15€. Koľko platil ujo Jano pri pokladni,
  • CZ koruny
    penize Ondrej má jednu korunu. Petr má päť korún, dvojkorunou a korunu. Rado má dvadsaťkorunáčku, desaťkorunáčku a päť korún. Chlapci dostali jednu päťdesiatkorunu a jednu korunu. Ako sa o peniaze spravodlivo podelia, keď nemôžu mince rozmeniť?
  • Nanuky
    nanuky Francis šiel kúpiť nanuky. K tomu, aby si mohol kúpiť 8 nanukov mu chýbalo 4 korún. Keď si kúpil 7 nanukov, dostal naspäť 1 koruny. Koľko korún stál jeden nanuk?
  • Pomer a peniaze
    zlomky Rozdeľ 1200 korún v pomere 1:2:3:4:5:6:9:10
  • Pozemok
    tatrka Pozemok má cenu 33295 Kč. 1.majiteľ má 5/15, 2.majiteľ má 4/15, 3.majiteľ má 1/5 a 4.majiteľ má 1/5. Koľko každý z nich dostane Kč (českých korún)?
  • Tapeta
    tapeta Predavač účtuje za 2,3 metra tapety 149,50 Sk. Koľko stojí 1m tapety?
  • Z5–I–1 MO 2017
    rohliky Janko dostal vreckové a chce si zaň kúpiť niečo dobré. Keby si kúpil štyri koláče, zvýšilo by mu 0,50 €. Keby si chcel kúpiť päť koláčov, chýbalo by mu 0,60 €. Keby si kúpil dva koláče a tri šišky, utratil by celé vreckové bezo zvyšku. Koľko stojí jedna š