Peníze + hmotnost - příklady a úlohy

Peníze nebo finance jsou základní směnný prostředek a uchovatel hodnoty v moderní společnosti. Příklady pomáhají získat základní finanční gramotnost.

  1. Káva
    coffe Na skladě jsou tři druhy značkové kávy v cenách: I. Druh. .. .. .324 Kč/kg II. Druh. .. .. .232 Kč/kg III. Druh. .. .. 319 Kč/kg Smícháním těchto tří druhů v poměru 7:4:4 vytvoříme směs. Jaká bude cena 150 gramů této směsi?
  2. Zloděj Cu
    trolleywire_1 Zloděj ukradl 122 metrů měděného trolejového vedení s průřezem 95 mm2. Vypočítejte kolik dostane ve výkupní, pokud měď vykupují po 5.5 Eur/kg? Hustota mědi je 8.96 t/m3.
  3. Solidarita
    salt Fiktivně si představte že slovo solidarita znamená darování soli lidem v nouzi, kteří nemají ani na sůl. Tedy pokud bereme jí slovní základ že by byl sůl + dar. Vypočítejte kolik kilo kuchyňské soli solidární člověk "daruje" ročně na daních vládě (a vlá
  4. Čajová směs
    teas Čajové směsi jsou namíchány ze 2druhů čaje. Ve standartní čajové směsi jsou hmotnosti obou druhů čaje v poměru 1:3 a 40g balení stojí 42,-Kč. Ve výběrové čajové směsi jsou hmotnosti obou druhů čaje v poměru 1:1 a 50g balení stojí 60,-Kč. Kolik stojí 10g d
  5. Nákup
    cart Maminka koupila 5 krabic mléka a 7 kg brambor a platila celkem 147 Kč. Teta koupila 7 krabic mléka a 3 kg brambor a zaplatila 131 Kč. Jaká je cena 1 krabice mléka a 1 kg brambor? Kolik Kč by dohromady ušetřily, kdyby nakoupily v supermarketu, kde mají ste
  6. Delení peňez
    apples_1 Pan Veselý vezl na trh 48 kg vlastních jablek, 40 kg pana Kováře a 72 kg pana Nováka. Utržil celkem 1920 kč. Jak se rozdělí o peníze?
  7. Maloobchod
    glasses Za jakou cenu koupil maloobchod 1 kg zboží ve velkoobchodě, jestliže pri distribuci se stratilo 4% hmotnosti zboží a přesto měl zisk 6.3%? Zboží se v maloobchodě prodávalo po 25 Eur za kg.
  8. Směšování
    FMCG Pokud smícháme 5kg zboží jednoho druhu a 3kg druheho zboží vznikne směs v ceně 16,50 Eur / kg. Pokud smícháme tato množství obráceně - 3kg prvního a 5kg druheho cena směsi bude 18,50 Eur/kg. Jaká je cena jednoho kg zboží všeho druhu?
  9. Obchodník
    arabica_robusta Obchodník s kávou má k dispozici kávu druhu robustu a arabika. 1kg robusty stojí 450kč, 1kg arabiky je o 300kč dražší. Vypočítejte, kolik kilogramů robusty a arabiky bude potřebovat k vytvoření 30kg jejich směsi tak, aby 1kg směsi stál 490kč?
  10. Zlata mince
    gold_munzen Zlata mince obsahuje 964 promile čistého zlata což je 7.16 g. Jaká je hmotnost mince v gramech?
  11. Bonbony
    bonbons_6 Vytvořte 50kg směsi bonbónu o ceně 700Kč. Pokud máme bonbóny o cenách: 820Kč,660Kč a 580Kč. Počítej pomocí křížového pravidla. moc děkuji docela s tím bojujeme
  12. Bonbóny 10
    bonbons_10 V prodejně mají bonbóny v cenách 20 Kč/kg a 80 Kč/kg. Kolik Kč bude stát směs, jestliže smícháme 22 kg levnějších a 4 kg dražších bonbónů?
  13. Kavárna
    coffee-beans Do prodejny dovezli 2 druhy kávy, celkem 50 kg. Káva 1. druhu stála 220 Kč za kilogram, káva 2. druhu 300 Kč za 1 kg. Obchodník za všechnu kávu utržil 12000 Kč. Kolik kg kávy 1. druhu a kolik kg kávy 2. druhu přivezli na stánek?
  14. Nákup 2
    berries Z peněz, které měla paní Marie v peněžence, dala za první nákup pětinu. Ze zbytku si mohla koupit 2 kg jahod. Koupila si ale jen 1,5 kg za 60 Kč. Kolik korun měla paní Marie původně v peněžence?
  15. Bonbony
    zele-bonbony_1 Cena za 1 kg dražších bonbónů je 125 Kč. Cena za 1 kg levnějších bonbónů je 100 Kč. Z bonbónů namícháme dvě různé směsi. A) První směs obsahuje 2 kg dražších a 0,5 kg levnějších bonbónů. Vypočtěte cenu za 1 kg první směsi. B) Druhá směs obsahuje 2 kg
  16. Odrody jablek
    jablone_1 Pani Bartova kupuje jablka. Odrúda Bohemia je o 4 kč za kilogram drazší nez odruda Golden. Pani Bartova koupila 10kg Goldenu a 15kg Bohemii. Celkem zaplatila 360kc. Kolik korun stály jednotlivé odrudy jablek?
  17. Kilo 2
    jablka_11 Jeden kilogram jablek stojí 25 Kč. Vypočítej kolik zaplatíš za 700 g.
  18. Ořechy
    oriesky 500g lískových ořechů stojí 150kč, 2kg vlašských ořechů stojí 280kč a 20dag burských ořechů stojí 32kč 1.kolik zaplatíme za 150g burských ořechů 2.kolik gramů vlašských ořechů stojí 42kč 3.kolik zaplatíme za 150g směsi kterou nám prodavač namíchá rovným
  19. Do školni
    jablka_17 Do školni jídelny koupili 36kg po 12kč/kg. Kolik kg jablek o 1/4 lacinějšich na kilogramu mohli koupit za tytéž penize?
  20. Oříšky
    oriesky_1 Kilogram jednoho druhu oříšků se prodává za 130kč, kilogram druhého druhu oříšků za 250kč. V jakém poměru jsou oba druhý oříšků smíchaný ve směsi, jejíž cena je 220kč za kilogram?

Máš zajímavý příklad nebo úlohu, který nevíš vypočítat? Vlož ji a my Ti ji zkusíme vypočítat.



Na tuto e mailovou adresu Vám odpovíme řešení; řešené příklady přibývají i zde. Pokud ji uvedete, uveďte ji bezchybně a zkontrolujte si zda nemáte plný mailbox.

Prosím nevkládejte soutěžní úlohy z aktuálních soutěží typu Matematická olympiáda , korenšpondenčné semináře, Pytagoriády atd.
Jde o to že chceme pomáhat, ale chodí nám upozornění od organizátorů těchto soutěží, že pomáháme řešitelem podvádět. My jsme se snažili jistit vás jako horolezci, nikoliv táhnout lanem na vrchol. Je pravda že hotové řešení je již příliš velká pomoc.

Správné řešení soutěžních úloh se dozvíte po skončení daného kola ...