Lenka a peniaze

Keď si Lenka za 1/3 svojich úspor kúpila nohavice, za 1/5 tričko a 1/8 utratila u kaderníka, zostalo jej 328Kč.

Koľko (českých) korún mala ušetriť? A koľko stál kaderník?

Správna odpoveď:

x =  960
k =  120

Postup správneho riešenia:


x - 1/3 x - 1/5 x - k = 328
k = 1/8 x

x - 1/3•x - 1/5•x - k = 328
k = 1/8•x

15k-7x = -4920
8k-x = 0

k = 120
x = 960

Vypočítané naším kalkulátorom sústavy lineárnych rovníc.



Našiel si chybu či nepresnosť? Kľudne nám ju napíš.






avatar




Tipy na súvisiace online kalkulačky
Potrebujete pomôcť spočítať, vykrátiť či vynásobiť zlomky? Skúste našu zlomkovú kalkulačku.
Máte lineárnu rovnicu alebo sústavu rovníc a hľadáte jej riešenie? Alebo máte kvadratickú rovnicu?

Na vyriešenie tejto úlohy sú potrebné tieto znalosti z matematiky:


 
Odporúčame k tejto úlohe z matematiky si pozrieť toto výukové video: video1   video2   video3

Súvisiace a podobné príklady:

  • Janka 6
    mince Janka minula v cukrárni 1/2 zo svojich úspor, 1/3 dala za zošit a zostalo jej 7 eur. Koľko Eur mala Janka usporených?
  • Lístky
    stadion Na futbalovom turnaji stál lístok na státie 45 kč a na sedenie 120kč. Sediacich divákov bolo o 1/3 viac než stojacich. Usporiadatelia celkom vybrali 12 300 Kc. Koľko bolo sediacich a koľko stojacich?
  • Darček pre rodičov
    anka Anka si kúpila niečo za jednu tretinu svojich úspor. Na darček pre rodičov minula tri pätiny zo zvyšných peňazí. Zostalo jej 400 eur. Koľko eur mala usporených?
  • Tričko
    tricko Pani Vítková kúpila každému zo svojich troch detí rovnaké tričko zaplatila 1000 Kč; predavačka jej vrátila 568,60kc. Aká bola cena jedného trička?
  • Pozemok
    tatrka Pozemok má cenu 33295 Kč. 1.majiteľ má 5/15, 2.majiteľ má 4/15, 3.majiteľ má 1/5 a 4.majiteľ má 1/5. Koľko každý z nich dostane Kč (českých korún)?
  • Krajčírka
    krajcirka Krajčírka kúpila dva druhy látok, spolu 25 metrov. Jednu po 50 Sk a druhú po 70 Sk. Koľko kúpila z každej látky, keď spolu platila 1540 Sk?
  • Úspory 3
    savings Eva požičala bratovi 1/3 z úspor, v obchode minula 1/2 z úspor a zostalo jej ešte 7 EUR. Koľko boli jej úspory? . Ešte rovnice nebrali. Ako to riešiť bez použitia
  • Ešte koruny
    peniazky Mamička kúpila v obchode 3 kg cukru po 19,50 Sk, dve mlieka po 13,10 Sk, chlieb po 17,60 Sk,20 ks vajíčok po 2,55 Sk, salámu za 138,75 Sk a pomaranče za 42,80 Sk. V peňaženke mala pred nákupom 728,35 Sk. Koľko korún jej ostalo po nákupe?
  • Lístky do kina
    tickets Alena kupovala lístky do kina pre dve skupiny spolužiakov. Pre prvú skupinu kúpila 7 lístkov na 1.miesto a 5 lístkov na 2.miesto a zaplatila 62Kč. Pre druhú skupinu kúpila 11 lístkov na 1.miesto a 4 lístky na 2.miesto a zaplatila 82Kč. Koľko korún stál lí
  • Žemľa
    rohliky Žemľa stojí 2 Kč a rožok 3,5 Kč. Hanka kúpila 22 kusov pečiva, kupovala len žemle a rožky a zaplatila 65 Kč. koľko kúpila žemlí a koľko rožkov?
  • Korún českých
    koberec Koľko korún (Kc) zaplatíme za koberec do spálne, keď 1m štvorcových koberca stojí 350 Kc a spálňa má rozmery 4 m a 6m? Koľko korún zaplatíme za lištu okolo koberce, keď 1m lišty stojí 15 Sk?
  • Mamička 3
    chlieb Mamička zaplatila za nákup 132,50 Sk. Kupila chlieb, 5 kg jabĺk a tri litre mlieka. Vieme že chlieb stal dvakrát toľko ako mlieko a kilogram jabĺk stojí o 6,50 sk menej ako mlieko. Kolko korún stálo mlieko a chlieb a kilogram jabĺk?
  • Jablká
    jablka Zuzana kúpila 3 kg jabĺk odrody Jonathan. Potom si všimla, že jablká Golden sú o 3 Sk za kilogram lacnejšie. Tak ich kúpila 2 kg. Za jablká zaplatila celkom 109 Sk. Koľko stál 1 kg Jonathanom a koľko 1 kg Golden?
  • Darčeky
    penize Katka išla kupovať darčeky pre svoje 3 kamarátky. Za darček pre Kristínku zaplatila 1/4 zo svojich úspor. Za polovicu zo zvyšných peňazí kúpila darček Miške. Za darček pre Martu zaplatila 8€. Koľko stáli všetky darčeky pre Katkine kamarátky spolu? A koľko
  • Sestry
    sestry20091 Sestry Janka a Danka majú ušetrených spolu 220 Sk. Na výlet si chce Janka vziať pätinu svojich úspor a Danka štvrtinu. Potom budú mať na výlete spolu 50 Sk. Koľko korún má ušetrených Janka a koľko Danka?
  • Nákup
    cart Mamička kúpila 5 krabíc mlieka a 7 kg zemiakov a platila celkom 147 Kč. Teta kúpila 7 krabíc mlieka a 3 kg zemiakov a zaplatila 131 Kč. Aká je cena 1 krabice mlieka a 1 kg zemiakov? Koľko Kč by dohromady ušetrili, keby nakúpili v supermarkete, kde majú ro
  • Káva
    arabica_robusta Obchodník s kávou má k dispozícii kávu druhu robustu a arabika. 1kg robusty stojí 450Kč, 1kg arabiky je o 300 Kc drahšia. Vypočítajte, koľko kilogramov robusty a arabiky bude potrebovať na vytvorenie 30kg ich zmesi tak, aby 1kg zmesi stál 490Kč?