Jablká

Traja spolužiaci kúpili jablká. Peter kúpil 2 celé 1 tretinu kg, Jarko o 5 šestín kg menej ako Peter a Daniel 2krát toľko ako Peter. Koľko kg jabĺk kúpili chlapci spolu?

Správna odpoveď:

x =  8,5 kg

Postup správneho riešenia:

x=4 (2+1/3)5/6=172 kg=8.5 kg



Našiel si chybu či nepresnosť? Kľudne nám ju napíš.






avatar




Tipy na súvisiace online kalkulačky
Potrebujete pomôcť spočítať, vykrátiť či vynásobiť zlomky? Skúste našu zlomkovú kalkulačku.

Na vyriešenie tejto úlohy sú potrebné tieto znalosti z matematiky:


 
Odporúčame k tejto úlohe z matematiky si pozrieť toto výukové video: video1   video2

Súvisiace a podobné príklady:

  • Jablká 17
    jablka Žiaci nazbierali spolu 42 kg jabĺk. Peter nazbieral o polovicu viac ako Zuzka a Martin o tretinu menej ako Peter. Koľko nazbieral každý z nich?
  • Jablká 2
    jablka Dedko nazbieral jablká do košov. Naplnil jeden veľký a tri malé koše. Malé koše sú rovnaké a do každého sa zmestí o 3 kg jabĺk menej ako do veľkého koša. V malých košoch je spolu o 3 kg jabĺk viac ako vo veľkom koši. Koľko kilogramov jabĺk dedko nazbieral
  • V obchode
    zelenina V obchode mali 5 krát viac kg uhoriek ako mrkvy, ktorej mali 9 kg. 5-krát menej petržlenu ako uhoriek,7- krát viac cibule ako petržlenu, o 27 kg menej cesnaku ako cibule a 9- krát menej brokolice ako cesnaku. Koľko kg zeleniny mali v obchode?
  • Zelenina
    mrkva2 Mamka kúpila 4kg mrkvy po 1euro 30 centov a 3 kilogramy jablk po 2 eurá 10centov. Koľko zaplatila za mrkvu a jablká?
  • Jablká
    jablka Koľko kg jabĺk by ste kúpili za 300eur, ak kilo stojí 0,90eura?
  • Jablká v prepravnách
    bedny v 6 debnách je 45 kg jabĺk   v 5 debnách je rovnako   v 1 debne je o 3 kg viac   Koľko kg je v každej bedne?
  • Jablká
    apples Hanka má o 6 jabĺk viac ako Juro a o 6 jabĺk menej ako Mirka. Mirka má 16 jabĺk. Koľko jabĺk má Hanka a koľko Juro?
  • Jablká
    apples Za 2 kg jabĺk zaplatíme určitú sumu peňazí. Táto suma je rovnaká ako množstvo kilogramov za ktoré zaplatíme 72 Kc. Koľko stojí 1 kg jabĺk?
  • Jablká
    jablka Zuzana kúpila 3 kg jabĺk odrody Jonathan. Potom si všimla, že jablká Golden sú o 3 Sk za kilogram lacnejšie. Tak ich kúpila 2 kg. Za jablká zaplatila celkom 109 Sk. Koľko stál 1 kg Jonathanom a koľko 1 kg Golden?
  • Celé čísla 4
    cisla Urči ktoré celé číslo je: a) o 1 väčšie ako -15 b) o 3 menšie ako (4 - 17) - 8 c) 5-krát väčšie ako 108 d) 6-krát menšie ako 774
  • Kurier
    vaha Kurier priniesol do firmy štyri balíky, ktoré mali hmotnosť 3,5 kg, 2 1/5 kg, 3/4 kg a 250 g. Koľko vážili všetky balíky spolu? Výsledok uvveďte v kilogramoch a zapíšte ho v tvare desatinného čísla.
  • Pestovateľ
    fruit Pestovateľ obral 190 kg jabĺk. Hrušiek obral 10krát menej. a) Koľko kg hrušiek obral? b) Koľko jabĺk a hrušiek obral? c) O koľko kg hrušiek obral menej než jabĺk?
  • Jablká
    apples Pán Veselý viezol na trh 48 kg vlastných jabĺk, 40 kg pána Kováča a 72 kg pána Nováka. Utŕžil celkom 1920 Kč. Ako sa rozdelí o peniaze?
  • Jablká
    apples V šiestich debnách bolo 45 kg jabĺk. V piatich debnách bolo jabĺk rovnako a v jednej bedne bolo o 3 kg jabĺk viac. Koľko Kg jabĺk bolo v každej bedne?
  • Mamička 3
    chlieb Mamička zaplatila za nákup 132,50 Sk. Kupila chlieb, 5 kg jabĺk a tri litre mlieka. Vieme že chlieb stal dvakrát toľko ako mlieko a kilogram jabĺk stojí o 6,50 sk menej ako mlieko. Kolko korún stálo mlieko a chlieb a kilogram jabĺk?
  • Hrozno
    hrozno Do škatule s hmotnosťou 1/4 kg som dal 3/5 kg hrozna. Koľko kilogramov celkovo hrozno a škatuľka vážia?
  • Sušenie 2
    water2 Po vysušení 1 kg kvetov zostalo 0,17 kg sušených kvetov. Po vysušení 1 kg listov zostalo 0,46kg sušených listov. Kolko kg vody sa vyparilo usušením 1kg kvetov a 1kg listov?