Sladkosti

Anička má 50 Kč , Anežka má 46 Kč a za všechny peníze chtějí koupit zákusky na rodinou oslavu. Rozhodují se mezi dortíky a větrníky . Větrnik je o 4 Kč dražší než dortík a dortíků by se dalo za všechny peníze koupit o třetinu více než větrníků. Kolik stojí každý ze zákusků?

Správný výsledek:

v =  16 Kc
d =  12 Kc

Řešení:


v=4+d
v = (1+1/3)d

v=4+d
v = (1+1/3)•d

d-v = -4
4d-3v = 0

d = 12
v = 16

Vypočtené naším kalkulátorem soustavy lineárních rovnic.



Budeme velmi rádi, pokud najdete chybu v příkladu, pravopisné chyby nebo nepřesnost a ji nám prosím pošlete . Děkujeme!






Zobrazuji 3 komentáře:
#
Žák
Dalo by se to vypočítat tak aby to nebyla rovnice

#
Student
Jde to i jinak nez jen přes rovnice?

3 roky  1 Like
#
Porter
Zadání má více řešení, větrník = 12, dortík = 8

avatar









Tipy na související online kalkulačky
Potřebujete pomoci sčítat, zkrátít či vynásobit zlomky? Zkuste naši zlomkovou kalkulačku.
Máte lineární rovnici nebo soustavu rovnic a hledáte její řešení? Nebo máte kvadratickou rovnici?

Další podobné příklady a úkoly:

  • Zákusky
    mini-torticky.JPG Anička má 5 €, Anežka má 4,60 € a za všechny peníze chtějí koupit zákusky na rodinnou oslavu. Rozhodují se mezi dortíky a větrníky: Větrník je o 0,40 € dražší než dortík, a dortíků se dá koupit za všechny peníze o třetinu více než větrníků. Kolik stojí ka
  • Maminka 5
    zakusky Maminka koupila na oslavu narozenin zakusky. Větrník stál 14 Kč, indianek 11 Kč. Za 15 zákusků zaplatila 201 Korun. Kolik koupila větrníků a kolik indiánů?
  • Sladkosti
    sladkosti 3 čokolády a 7 zákusků stojí 85,- Kč. 6 čokolád a 2 zákusky stojí 86,- Kč. Kolik stojí 5 čokolád a 9 zákusků? Zajímalo by nás, jak dojít k výsledku, ale jen logickou úvahou bez užití soustavy rovnic
  • Vstupenky 4
    listky Pokladní v kině prodává vstupenky po 50 Kč a 40 Kč. Má prodáno 143 vstupenek a utržil celkem 6 340 Kč. Kolik kterých vstupenek prodal?
  • Jízdní kola
    cyclist_11 Jsi majitel dopravního hřiště. Kup jízdní kola dvou barev libovolného počtu, ale musíš utratit přesně 120000Kč. Modré kolo stojí 3600Kč a červené kolo stojí 3200Kč.
  • Školní 8
    jablka_1 Školní jídelna zakoupila na podzim 50kg jablek po 12kč. Kolik kg jablek mohli koupit před Vánoci za stejnou částku, jestliže jablka stála už 20kč. ?
  • MO Z7–I–3 2017
    zoo_2 Zoologická zahrada nabízela školním skupinám výhodné vstupné: každý pátý žák dostává vstupenku zdarma. Pan učitel 6.A spočítal, že pokud koupí vstupné dětem ze své třídy, ušetří za čtyři vstupenky a zaplatí 1 995 Kč. Paní učitelka 6.B mu navrhla, ať koupí
  • Ořechy
    oriesky 500g lískových ořechů stojí 150kč, 2kg vlašských ořechů stojí 280kč a 20dag burských ořechů stojí 32kč 1. kolik zaplatíme za 150g burských ořechů 2. kolik gramů vlašských ořechů stojí 42kč 3. kolik zaplatíme za 150g směsi kterou nám prodavač namíchá rovný
  • Janka
    gift Janka koupila dárek spolu za 464 Kč. Za vázanku platila 4,5 krát méně než za košili, ale o 56 Kč více než za ponožky. Kolik platila já jednotlivé položky.
  • Letenka
    aircraft-02_4 Alena a Marta chtějí společně vyrazit na dovolenou. Ke koupi vybrané letenky Aleně schází 300 Kč a Martě 4x tolik přebývá. Víme, že Marta má k dispozici o 50% více Kč než Alena. Kolik stojí letenka?
  • Z5–I–1 MO 2017
    rohliky_2 Honzík dostal kapesné a chce si za něj koupit něco dobrého. Kdyby si koupil čtyři koláče. Zbylo by mu 5kč. Kdyby si chtěl koupit pět koláčů, chybělo by mu 6kč. Kdyby si koupil dva koláče a tři koblihy, utratil by celé kapesné beze zbytku. Kolik stoji jedn
  • Lámu si hlavu
    penize_49 Romana, Pavel a Jan byli na dovolené. Každý platil nějakou část útraty. Po dovolené se zjistilo, že Romana utratila 19 000 Kč za všechny tři, Pavel 7 000 Kč za všechny tři a Jan 4 000 Kč za všechny tři. Kolik Kč doplatí každý z nich jeden druhému, aby vši
  • Napiš
    numbers Napiš 7 4-místných čísel, která jsou dělitelná 3 a současně 4.
  • Svačina
    ball1_3 3 kamarádi jdou koupit míč a ten stojí 300kč. každý dá 100kč. Později prodavač zjistí že míč stojí 250kč. po učnovi pošle 50 kč. učeň si koupí svačinu za 20kč. Chlapcum vrátí 30kč - každému 10kč. Každý chlapec platil za míč 90kč. 3*90=270+20 za svačinu -
  • Pastevci
    ovce-miestami-baran Na louce se pasou koně, krávy a ovce, spolu jich je méně než 200. Kdyby bylo krav 45-krát více, koní 60-krát více a ovcí 35krát více než jejich je nyní, jejich počty by se rovnaly. Kolik se spolu na louce pase koní, krav a ovcí?
  • Ručníky
    penize_49 Koupili jsme ručníky za 432 Kč. Kdyby bylo za stejné peníze o 6 ručníků více, byl by každý o 66 Kč levnější. Kolik bylo ručníků?
  • 5 kg
    banan 5 kg banánů a tři kilogramy manga stojí 146 Kč, dva kilogramy banánů a 5 kg manga stojí 142 Kč. Kolik stojí kilogram banánů a kolik manga?