Zákusky
Anička má 5 €, Anežka má 4,60 € a za všechny peníze chtějí koupit zákusky na rodinnou oslavu. Rozhodují se mezi dortíky a větrníky: Větrník je o 0,40 € dražší než dortík, a dortíků se dá koupit za všechny peníze o třetinu více než větrníků. Kolik stojí každý se zákusků?
Správná odpověď:
Tipy na související online kalkulačky
Potřebujete pomoci sčítat, zkrátít či vynásobit zlomky? Zkuste naši zlomkovou kalkulačku.
Máte soustavu rovnic a hledáte kalkulačku soustavy lineárních rovnic?
Máte soustavu rovnic a hledáte kalkulačku soustavy lineárních rovnic?
K vyřešení této úlohy jsou potřebné tyto znalosti z matematiky:
Jednotky fyzikálních veličin:
Úroveň náročnosti úkolu:
Související a podobné příklady:
- Sladkosti
Anička má 50 Kč , Anežka má 46 Kč a za všechny peníze chtějí koupit zákusky na rodinou oslavu. Rozhodují se mezi dortíky a větrníky . Větrnik je o 4 Kč dražší než dortík a dortíků by se dalo za všechny peníze koupit o třetinu více než větrníků. Kolik stoj
- Maminka 5
Maminka koupila na oslavu narozenin zakusky. Větrník stál 14 Kč, indianek 11 Kč. Za 15 zákusků zaplatila 201 Korun. Kolik koupila větrníků a kolik indiánů?
- Maminka 6
Maminka dělá oslavu a nakupuje zákusky. Pro každého dospělého dvakrát více kousků než pro každé dítě. 1. Jaká část zákusků je určena dětem, jestliže počet dospělých na oslavě je dvakrát větší než počet dětí? 2. Jakou část účastníků oslavy tvoří dospělí, j
- Sladkosti
3 čokolády a 7 zákusků stojí 85,- Kč. 6 čokolád a 2 zákusky stojí 86,- Kč. Kolik stojí 5 čokolád a 9 zákusků? Zajímalo by nás, jak dojít k výsledku, ale jen logickou úvahou bez užití soustavy rovnic
- Letenka
Alena a Marta chtějí společně vyrazit na dovolenou. Ke koupi vybrané letenky Aleně schází 300 Kč a Martě 4x tolik přebývá. Víme, že Marta má k dispozici o 50% více Kč než Alena. Kolik stojí letenka?
- Levní auta
Státní železniční společnost nakoupí 10 klimatizovaných vozů téměř za 18 milionů eur. Vypočítejte kolik v přepočtu stojí jedno místo ve vagónu s kapacitou 83 lidí. Kolik ojetých aut v ceně 2700 Eur se dá v přepočtu namísto jednoho vagónu koupit?
- Zaplatili 4571
Za výzdobu na oslavu zaplatili Anickini rodiče více než 47 a méně než 59 eur. Kolik eur mohli zaplatit za výzdobu. Uveď tři možnosti.
- Pravděpodobnost 13973
Na tácku jsou tři druhy větrníků, dva karamelové, čtyři kávové a jeden vanilkový. Jurko si vybral jeden zákusek. Jaká je pravděpodobnost, že si vybral kávový větrník?
- Pošta
Balík z USA na Slovensko stojí 5,5 €. Balík ze Slovenska do USA stojí 42 €. Vypočítejte kolik krát je Slovenská pošta dražší než americká.
- Jana a
Jana a Tomáš dostali od babičky dohromady 105 Kč. Jana dostala o třetinu více než Tomáš. Kolik korun dostal každý?
- Narozeniny 3
Maminka nakoupila při příležitosti Mirkových narozenin 21 zákusků, jedna špička stála 9 Kč a kremrole stála 12 Kč. Za zákusky zaplatila 213 Kč. Kolik maminka koupila kremrolí a kolik špiček?
- Svačina
3 kamarádi jdou koupit míč a ten stojí 300kč. Každý dá 100kč. Později prodavač zjistí že míč stojí 250kč. Po učnovi pošle 50 kč. Učeň si koupí svačinu za 20kč. Chlapcum vrátí 30kč - každému 10kč. Každý chlapec platil za míč 90kč. 3*90=270+20 za svačinu -
- Fotbalové míče
Žáci jedné třídy si chtějí koupit společně dvě fotbalové míče. Pokud každý z nich přinese 12,50 eur, bude jim chybět 100 eur, pokud každý přinese 16 eur, zůstane jim 12 eur. Kolik žáků je ve třídě?
- Čokoláda 7
Čokoláda je dvakrát dražší než sušenka. Stojí 8 Kč více. Kolik stojí čokoláda a kolik sušenka?
- Rámeček
Za 5 rámečků na fotografie zaplatíš o 12 € více než za 3 rámečky. Kolik stojí jeden rámeček?
- Čtyřkilová
Čtyřkilová krůta je o 70 kč dražší než krůta tříkilová. Kolik stojí krůta o hmotnosti 2,5kg?
- Potřebuji
Potřebuji si koupit sešity a obaly. Jeden sešit stojí 12,-Kč, jeden obal stojí 3,-Kč. Mám jednu padesátikorunu a jednu dvacetikoruna. .Kolik sešitů a obalů si za to můžu koupit? Vymysli více možností.