Úvaha + peniaze - príklady a úlohy

Počet nájdených príkladov: 121

  • Hranolky
    pizza_5 Pizza a hranolky stoja 18€. Hranolky sú o 8€ lacnejšie. Koľko stoja dve pizze?
  • Tadeáš
    mince_2 Tadeáš a Jolana majú spolu 15 Sk. Jolana má polovicu toho, čo Tadeáš. Napriek tomu má Jolana 3 mince a Tadeáš 2. Ktoré minca má Tadeáš a ktoré Jolana?
  • Kto má viac?
    fun Lenka má o 4.8€ viac ako Natália. Kto bude mať viac a o koľko, keď Lenka dá Natálii 2.5€?
  • Mince
    mince_1 Na nájdené minci bolo uvedené, že pochádza z roku 87 pred naším letopočtom. Bola pravá?
  • Mzda
    socik Zvýšením minimálnej mzdy sa pri zachovaní ostatných parametrov systému nezamestnanosť:
  • Inflácia
    dollar Čo je výhodnejšie pre ľudí(zamestnaných)? ?
  • Fľaška
    bottle Fľaška s pitím stojí 58 USD. Pitie je o 27 USD drahšie ako prázdna fľaša. Koľko stojí samotná fľaška?
  • Obchodník 2
    jablone_10 Obchodník predáva jablká zo ziskom 20% za kilogram. Dnes sa rozhodol, že zníži cenu jabĺk o 10%. S akým ziskom predáva obchodník jablká dnes?
  • Vreckové
    bageta Mirka minula na výlete za darčeky polovicu vreckového. Za tretinu zvyšku si kúpila bagetu. Zostalo jej 6 eur. Koľko eur vreckového dostala Mirka?
  • Žuvačky
    zubna-pasta_1 Za 3 žuvačky zaplatíš o 20 korún menej ako za 7 žuvačiek. Koľko stojí 1 žuvačka a kolko stojí balík 5ks?
  • Zložené úrokovanie
    exponential_usd Za aký čas sa vklad vložený do banky/sporiteľne na 2.5% p.a. pri celoročnom zložitom úrokovaní zdvojnásobí?
  • Prémia
    moeny Hrubá mzda zamestnanca bola 1390 EUR vrátane 29% prémie. Koľko EUR boli prémie?
  • Obchod
    pave Meter látky bol zľavnený o 2 USD. Teraz stojí 9 m látky rovnako ako predtým 8 m. Urči starú a novú cenu 1 m látky.
  • Katka
    shipment Katka zaplatila za balík na dobierku so štyrmi metrami látky 688 Kč. Aká je cena 1m látky, keď poštovné a balné činilo 48 Kč?
  • Mince
    CZK-coins Tadeáš a Jolana majú dohromady 15kč. Jolana má polovicu toho, čo Tadeáš. Napriek tomu má Jolana 3 mince a Tadeáš 2. Ktoré mince má Tadeáš a ktoré Jolana?
  • Víno
    vino_1 Fľaša vína stojí 21 eur; víno je 20 krát drahšie ako flaša. Koľko stojí flaša?
  • Sporenie
    coins_1 Jana sporí dvojkorunové a päťkorunové mince. V pokladničke má desať mincí. Koľko je dvoukorunových a koľko päťkorunových, ak má našetrené 29 korún?
  • Jablká
    jablka_17 Do školskej jedálne kúpili 36kg po 12kč /kg. Koľko kg jabĺk o 1/4 lacnejšie na kilogramu mohli kúpiť za tie isté penize?
  • Platba
    img-thing Peter zaplatil v obchode o 3 eura viac, ako je polovica sumy, ktorú mal pri príchode do obchodu. Pri odchode mu zostalo 10 eur. Koľko eur mal pri príchode do obchodu?
  • Na stavbe
    workers Šesť robotníkov zarobilo na stavbe za týždeň (5 pracovných dní) spolu 12 600 CZK. Koľko zarobí pri rovnakom dennom priemernom plate 7 robotníkov za 10 dní?

Máš zaujímavý príklad alebo úlohu, ktorý nevieš vypočítať? Vlož úlohu a my Ti ju skúsime vypočítať.



Na túto emailovú adresu Vám odpovieme riešenie; vyriešené príklady pribúdajú aj tu. Ak ju uvediete, uveďte ju bezchybne a skontrolujte si či nemáte plný mailbox.

Prosím nevkladajte súťažné úlohy z aktuálnych súťaží typu Matematická olympiáda, korenšpondenčné semináre Mal, matik.strom.sk, Pytagoriády atď .