Z Kremnice

Z Kremnice vyšlo o 11:00 h nákladné auto rýchlosťou 60km/h. O 12:30 h za ním vyšlo osobné auto priemernou rýchlosťou 80km/h . Koľko km od Kremnice dobehne osobné auto nákladné auto a kedy?

Výsledok

s =  360 km
T = 17:00 hh:mm Nesprávne

Riešenie:

s1=s2 v1=60 km/h v2=80 km/h    v1 (t11.00)=v2 (t(12+30/60)) 60 (t11.00)=80 (t(12+30/60))  1200t=20400  t=17  s=v1 (t11.00)=60 (1711.00)=360=360 km   Skuˊsˇka spraˊvnosti:  s2=v2 (t12.50)=80 (1712.50)=360 km s1=s2=s
T=t=17=17:00 hh:mm



Budeme veľmi radi, ak nájdete chybu v príklade, pravopisné chyby alebo nepresnosť a ju nám prosím pošlete. Ďakujeme!






Zobrazujem 5 komentárov:
#
Žiak
Vaše zadania sú zaujímavé, ale riešenie je "zaujímavejšie". To druhe auto sa muselo pohybovalo po inej dráhe, ako prvé.

#
Matematik
s1=s2 hned prvy riadok riesenia.... pohybovali sa po tej istej rovnako dlhej drahe. Vam vyslo inak?

1 rok  1 Like
#
Žiak
Vaše zadania sú zaujímavé, ale riešenie je "zaujímavejšie". To druhe auto sa muselo pohybovalo po inej dráhe, ako prvé.

#
Žiak
drahy su v poriadku, co tak sa pozriet na start druheho auta.

#
Matematik
afakt, mate pravdu, 11:30 bolo v rovnici, namiesto 12:30 start
Dakujeme!

avatar









Tipy na súvisiace online kalkulačky
Máte lineárnu rovnicu alebo sústavu rovníc a hľadáte jej riešenie? Alebo máte kvadratickú rovnicu?
Chcete premeniť jednotku rýchlosti?
Prajete si premeniť jednotku času, napr. hodiny na minúty?

 
Odporúčame k tejto úlohe z matematiky si pozrieť toto výukové video: video1

Ďaľšie podobné príklady a úlohy:

  • Osobné a nákladné
    2cars Z Kutnej Hory vyšlo v 11 h. nákladné auto rýchlosťou 60 km/h. O 12:30 za ním vyšlo osobné auto priemernou rýchlosťou 80 km/h. V koľko hodín a ako ďaleko od Kutnej Hory dostihne osobné auto nákladné auto?
  • Motocyklista
    motorbike_3 Z Trutnova vyšiel v 11hod motocyklista priemernou rýchlosťou 60km/hod. Vo 12,30 hod za ním vyšlo osobné auto rýchlosťou 80km/hod. V koľko hodín a v akej vzdialenosti od Trutnova dostihne osobné auto motocyklistu?
  • Z mesta 2
    clocks2 Z mesta A vyslo o 9:00 hod. Nákladné auto priemernou rýchlostou 50km/hod do mesta B vzdialeneho 290 km od mesta A. O 1 hod a 20 minut vyšlo za nim osobne auto priemernou rýchlosťou 75km/hod. O koľkej hodine a akej vzdialenosti od mesta B dobehne osobne au
  • Autá
    cars_12 Z dvoch miest A, B vzdialených 210km vyšli sučasne o 8:00 oproti sebe dve autá. Z miesta A vyšlo nákladné auto rýchlosťou 60km/hod a z miesta B osobné auto rýchlosťou 80km/hod. O ktorej hodine sa autá stretli?
  • Dve autá 5
    cars_31 Z miest A a B idú oproti sebe po rovnakej ceste dve autá. Prvé ide stálou rýchlosťou 80 km/h, druhé rýchlosťou 60 km/h. Ako budú od seba tieto autá vzdialené štvrť hodiny pred stretnutím?
  • Zo skladu
    car_6 Zo skladu vyšlo nákladné auto rýchlosťou 40km/h. Za 1h a 30min vyšlo z toho istého miesta rovnakým smerom osobné auto rýchlosťou 70km/h. Za ako dlho a v akej vzdialenosti od skladu dobehne osobné auto nákladné?
  • Z Prievidze 2
    cars Z Prievidze vyrazila ráno o 8:30 Škoda 120 rýchlosťou 60 km/h smerom na Bratislavu. O 9:00 vyrazila z Prievidze po tej istej trase Škoda Rapid rýchlosťou 90 km/h. Kde a kedy dobehla Rapidka 120- ku?
  • Dve autá
    TwoCars Z mesta A do mesta B vyrazili dve autá. Prvé o 7:00 priemernou rýchlosťou 60 km za hodinu, druhé o 10:00 priemernou rýchlosťou 100 km za hodinu. Prvé auto sa v meste B nezdržalo, a tak sa po ceste naspäť minulo s druhým autom v polovici cesty z A do B. O
  • Avia vyrazila
    cars Avia vyrazila z Bratislavy o 7:00 rýchlosťou 80 km/h. Keď bola pri Trnave (60 km od Bratislavy) vyrazil po tej istej ceste z Bratislavy Volkswagen Passat rýchlosťou 120 km/h. Kedy a v akej vzdialenosti od Trnavy dostihol Volswagen Aviu?
  • Turista 11
    cyclist_28 Turista vyšiel z chaty priemernou rýchlosťou 5km/h . O pol hodiny za ním vyšiel po tej istej trase bicyklista rýchlosťou 20km/h . O koľko minút dohoní bicyklista turistu a koľko kilometrov pritom prejde?
  • Na ceste
    cars_29 Na ceste z Bratislavy do Trebišova (440 km) vyšli oproti sebe 2 autá. Auto z BA vyšlo o 8:00 hod a auto z Trebišova o 9:00 hod. Stretli sa o 11:00 hod, auto z Trebišova prešlo každú hodinu o 25 km menej než druhé auto. Aké priemerné rýchlosti mali obe aut
  • Turista a cyklista
    cyclist_8 Turista vyšiel o 6:00 priemernou rýchlosťou 4km/h. O 2 hodiny vyrazil za ním po tej istej trase cyklista priemernou rýchlosťou 28km/h. Kedy dobehol cyklista turistu ?
  • Cyklista a auto
    car1_1 Z miesta A vyšiel cyklista rýchlosťou 24km/h. O hodinu za ním poslali auto, ktoré išlo rýchlosťou 60 km/h. Kedy a ako ďaleko od miesta A dobehne auto cyklistu?
  • Vetroň
    melus Vetroň vzlietol nad letisko o 10:00 hod a letel k vytýčenému cieľu vzdialenému 102 km rýchlosťou 80 km/h. O pol hodiny neskôr vzlietlo za ním motorové lietadlo rýchlosťou 180 km/h. Kedy dostihne motorové lietadlo vetroň a v akej vzdialenosti pred cieľom?
  • Nákladné autá
    cars_6 Dve nákladné autá vyšli z miest A, B proti sebe a po hodine sa stretli. Prvé auto prišlo do B o 27 minút neskôr ako druhé auto do A. Vypočítajte rýchlosť áut, ak vzdialenosť miest A, B je 90 km.
  • Z Nitry do Brezna
    cars_8 Z Nitry do Brezna je 162 km. Z obidvoch miest vyjdú sučastne dve autá pi tej istej trase. Auto z Nitry ide rýchlosťou 60km km/h, auto z Brezna ide rýchlosťou 75km/h. O aký čas a v akej vzialenosti od Nitry sa obidve autá stretnu?
  • Autá 2
    car_2 Opava je od Prešova vzdialená 360 km. O 12:00 hodine vyrazia z týchto miest oproti sebe autá idúce priemernými rýchlosťami 71 km/h a 99 km/h. O ktorej hodine sa stretnú a aké dráhy pritom prejdú obidve autá, ak auto idúce z Prešova ide rýchlejšie?