Čaj

Do 2 kg čaju po 15€ pridáme 4 kg čaju. Dostaneme zmes po 12€. Koľko stojí kg druhého čaju?

Výsledok

x =  10.5 Eur/kg

Riešenie:


2*15 + 4x = 12*(2+4)

4x = 42

x = 212 = 10.5

Vypočítané našou jednoduchou kalkulačkou na rovnice.








Napíšte nám komentár ku príkladu a riešeniu (napríklad ak je stále niečo nejasné...):

Zobrazujem 0 komentárov:
1st comment
Buďte prvý, kto napíše komentár!
avatar




Na vyriešenie tohto príkladu sú potrebné tieto znalosti z matematiky:

Máte lineárnu rovnicu alebo sústavu rovníc a hľadáte jej riešenie? Alebo máte kvadratickú rovnicu?

Ďaľšie podobné príklady:

  1. Cukríky
    bonbons_5 Cena za 1kg drahších cukríkov je 125 Kč. Cena za 1kg lacnejších cukríkov je 100Kč. Z cukríkov namiešame dve rôzne zmesi. A teraz. Druhá zmes obsahuje 2kg drahších cukríka a niekoľko kg lacnejších cukríkov. Cena za 1 kg tejto zmesi je 110kč. Vypočítajte koľ
  2. Ne jednej
    vahy2 Ne jednej miske rovnoramenných váh sú dve tehly a závažie 0.5 kg. Na druhej miske je polovica tehly a závažie 5 kg. Koľko váži celá tehla, keď váhy sú v rovnováhe?
  3. Džem
    dzem Pohár s džemom váži 800g. Džem váži 3 krát toľko ako prázdny pohár. Koľko váži džem, ktorý je v pohári?
  4. Pekárenský zásobník
    silo_1 Pekárenský zásobník na múku bol naplnený do 3/4 objemu. Po odobratí 875 kg múky bol naplnený iba do 2/5 objemu. Koľko ton múky je v plnom zásobníku?
  5. Štyri mravce
    mravec_1 Štyri mravce si večer počítali prinesené omrvinky. Prvý mravec mal 1,5- krát viac ako druhý, druhý mravec dvakrát menej ako štvrtý a tretí mravec dvakrát viac ako druhý . Spolu mali 26 omrviniek . Koľko omrviniek mal tretí mravec?
  6. Žiaci
    ziaci_skola V triede je d dievčat a chlapcov je o 5 viac. Koľko je žiakov v triede?
  7. Na svahu
    lyzovanie Na svahu bolo k lyžiarov. Koľko je na svahu dospelých, ak detí sa lyžuje 15?
  8. Myslím si číslo 5
    number_line_5 Myslím si číslo, keď k nemu priradím 8 (pripočítam) a výsledok vydelím dvomi dostanem číslom o 46 menšie, ako číslo ktoré. ... si myslím. Aké číslo si myslím ?
  9. Pracovníci
    plan Pracovníci prekročili štvrťročný plán o 13,2%. V prvom mesiaci plán prekročili o 320 t, v druhom o 310 t a v treťom o 300 t. Vypočítajte štvrťročný plán.
  10. Teľa 2
    tela Hmotnosť získaného teľacieho mäsa je 65% z celkovej hmotnosti živých teliat. Akú hmotnosť malo teľa, z ktorého sa získalo 285 kg mäsa?
  11. Pekáreň
    bread_1 Ako ťažké bochníky chleba musia robiť v pekárni, ak chlieb stratí pečením 16% vody a ak majú bochníky po upečení mať 2 kg? (Vypočítajte s presnosťou na gramy)
  12. Priemer
    gauss Priemer dvoch čísel je 74. Jedno z tychto čísel je a)62,5 b) 102 určte druhé číslo
  13. Neznáme číslo
    nums Urči neznáme číslo, ktorého 1/5 je o 40 väčšia ako desatina tohoto čísla.
  14. Výdaje
    stats2 Výdaje na spoločný zájazd pre a žiakov boli: cestovné i eur, stravné s eur, tri nocľahy po n eur a drobné výdavky d eur. Vypočítajte čiastku c, ktorú platil každý žiak.
  15. Rovnice
    fun3 Riešte jednoduchú rovnicu s mínus pred zátvorkou: 4x-(x-4)=5-3x
  16. Lehká rovnice
    numbs_8 x/9-3-2x/3=1-2/9-x
  17. Rovnica 12
    rovnice_3 Riešte rovnicu: 1/2x-2/8x=1/10 ; Výsledok zapíšte ako desatinné číslo.